Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Ako vybrať OS pre virtuálny server

Serverové operačné systémy sú v porovnaní s tými desktopovými trochu inou kategóriou a pre začiatočníka nemusí byť ľahké si medzi dvoma OS vybrať. Linux je zadarmo a ponúka niekoľko distribúcii. Windows podporuje niekoľko konkrétnych technológií a DBMS (Database management system). Najjednoduchšia pomôcka pre výber operačného systému je následujúca - pre bežný web vytvorený v jednom z populárnych redakčných systémoch (CMS), vyberte systém Linux, pre zvyšok Windows Server. Pozrime sa ale aj na niekoľko ďalších hľadísk, ktoré vám rozhodovanie pri výberu OS ulahčia.

Programovacie jazyky

Obľúbené programovacie jazyky ako JavaScript alebo HTML podporujú oba systémy, ale existují aj výnimky. Pre projekty vyvinuté pomocou technológie ASP.NET alebo VBScrpt je vhodný iba Windows. Tento operačný systém je potrebný pre hostovanoe projektov, ktoré používajú formáty súborov špecifické pre tento OS (napr. WMA a WMV).

Oba operačné systémy podporujú spojenie PHP + MySQL, ale v tomto prípade je lepšie zvoliť Linux, pre ktorý je jazyk PHP natívny. Napriek tomu, že Windows umožňuje spúštať skripty PHP, pobeží pod ním pomalšie.

Pokiaľ potrebujete pracovať so súbormi MP3, Flash, Shockwave a Real, rovnako ako s webmi vytvorenými pomocou Microsoft FrontPage, oba operačné systémy budú fungovať rovnako dobre.

Služby a protokoly

Veľa služieb a protokolov, ako sú FTP a Telnet, funguje vo všetkých operačných systémoch, ale opäť tu nájdeme rozdiely. V systéme Linux je sieťový protokol SSH defaultne podporovaný, v systéme Windows Server musia byť pripojené samostatne. Napriek tomu, že v dôsledku toho získate operačný systém s rovnakými schopnosťami, väčšinou to čo je pre Linux zadarmo, musíte pri Windows zaplatiť.

Správa databázy

Populárny MySQL beží na oboch operačných systémoch, ale v linuxovom jadre funguje PHP + MySQL efektivnejšie. Pri Access, Microsoft Sharepoint a Microsoft SQL je situácia iná, tu je lepšie zvoliť Windows Server. Pre nasadenie podnikového portálu, s vysokými požiadavkami na spoľahlivosť a stabilitu, je tomu práve tak.

Správa serveru

Vraťme sa späť k analógií s desktopovým OS. Windows je väčšine správcom systému bližšie a zrozumitelnejšie, hlavne vďaka všeobecne známému GUI (grafickému uživateľskému rozhraniu). Pre prácu so systémami Linux sú nutné nové znalosti a skúsenosti. Pokiaľ je ale prioritou rýchlosť a efektivita, je lepšie investovať nejaký ten čas a úsilie a funkciám Linuxu porozumieť.

Najvýkonnejšie virtuálne servery s 50% zľavou !

Cloud Server

Náklady

Takmer všetky distribúcie Linuxu (Debian, Ubuntu, CentOS, Fedora) sú distribuované zadarmo. Prí výbere jedného z nich potom platíte iba za prenájom virtuálneho serveru. Za používanie licencovaného systému Windows Server, a inštaláciu ďalších komponentov, si budete musieť priplatiť.

Na čo OS nemá vplyv

Služby spustené na virtuálnom servery budú pre vašich klientov rovnako dostupné bez ohľadu na vybraný operačný systém. Klienti nikdy nebudú vedieť, aký operačný systém pre svoj projekt používate, pretože budú pracovať s rovnakými dátami. Jediným rozdielom je prostredie, v ktorom sú tieto dáta spracované a tieto rozdiely uvidia len IT špecialisti obsluhujúci virtuálny server.

Zhrunutie

Virtuálny hosting v systémoch Linux stojí v priemere o 20 % menej než hosting vo Windows, takže pokiaľ nepotrebujete využiť konkrétne technológie typické pre Windows, je výhodnejšie zvoliť Linux. Hostovanie na akomkoľvek systéme Linux je optimálne pre weby postavené na redakčných systémoch Joomla, WordPress, Drupal atď. Ale kde je potreba nasadiť projekt v ASP alebo ASP.NET, uplatníte iba Windows Server. Operačný systém Windows je rovnako potrebný k hostovaniu aplikácii pre obchodovanie s akciami, a akékoľvek nepretržite bežiace služby (napr. herný server).

Výhody systému Linux:
  • stabilná a rýchla práce
  • bezpečné prostredie (útoky sú zamerané hlavne na systémy Windows)
  • bezplatná distribúcia (so vzácnými výnimkami)
  • univerzálnosť - vhodné pre väčšinu webových projektov
Výhody systému Windows Server:
  • podpora ASP.NET a ďalších technológií vyvinutých pre Windows
  • jednoduchá správa a aktualizácia
  • vhodné pre konkrétne projekty, ktoré vyžadujú Windows