Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Debian 13 dostane meno po modrom dinosaurovi

Operačný systém Debian, ktorý je známy predovšetkým pre svoju konzervatívnosť, patrí medzi najrozšírenejšie linuxové distribúcie na svete. Nie je komerčný a na jeho príprave sa podielajú dobrovolníci z celého sveta. Už od roku 1996 pomenuvávajú jednotlivé vydania Debianu kódovými menami podľa postavičiek z filmu Toy Story. A inak to nebude ani pri Debiane 13, ktorý bude nazvaný Trixie. Ponesie meno po plastovom modrom dinosaurovi, ktorý sa prvý krát predstavil v Toy Story 3.

V súčastnosti je aktuálna stabilná verzia Debian 10 - Buster, ktorá bola vydaná v roku 2019. Po ňom bude následovať Debian 11 – Bullseye. U neho sa očakáva 12. januára 2021 zmrazenie základov pre vydanie, čo má niekoľko stupňov. Najprv by malo dojsť k soft freeze, a to 12. februára, presne o mesiac neskôr k hard freeze a nakoniec k full freeze, teda k úplnému zmrazeniu. O full freeze ani termíne vydania však stále ešte nebolo rozhodnuté. Od polovice januára roku 2021 by sa tak správcovia Debianu už mali vyhnúť nejakým väčším zásadnejším zmenám.

Vzhľadom k tomu, že nové Debiany vychádzajú obvykle v dvojročných intervaloch, predpokládaným nástupom Debianu 12 – Bookworm je rok 2023. Vydanie Debianu 13 - Trixie je teda očakávané v roku 2025.

Časová osa vydání jednotlivých verzí Debian

Kedysi zavedený cyklus vydávania nových verzií. Zdroj: https://cs.qaz.wiki/wiki/Debian_version_history