Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Intel pridáva detekciu ransomwaru na báze hardwaru k procesorom 11. generácie

Spoločnosť Intel na veltrhu CES 2021 oznámila, že pridala hardwarovú detekciu ransomwaru do svojích novo oznámených procesorov podnikovej triedy Core vPro 11. generácie. Tieto hardwarové detekcie sa vykonávajú pomocou technológie Intel Threat Detection Technology (Intel TDT) a hardwarového štítu, ktoré bežia priamo na CPU pod vrstvami operačného systému a firmwaru.

Ransomware bol v roku 2020 hlavnou bezpečnostnou hrozbou a samotný software nestačí k ochrane pred pokračujúcimi hrozbami. Nové procesory 11. generácie poskytujú ako prvé tak potrebnú hardwarovú ochranu proti týmto typom útokov.

Intel Hardware Shield je vstavaná funkcia zabezpečenia, ktorá umožňuje okamžité zabezpečenie priamo na úrovni hardwaru, napríklad:

  • Pomáha predchádzať injekcií škodlivého kódu obmedzením prístupu do pamäte v systému BIOS za behu.
  • Ponúk dynamické spustenie OS a hypervizoru v prostredí hardwarovo zabezpečeného kódu Intel neprístupného z firmwaru. Táto technika tiež pomáhá overiť, že operačný systém a jeho virtuálne prostredie beží priamo na hardware Intel.

Ukážka bezpečnosti technológie Intel TDT v akcii. Zdroj: https://youtube.com/

Intel TDT využíva hardwarovú telemetriu k detekcii malwaru, ransomwaru alebo ťažby kryptomien v reálnom čase na základe metrík CPU a detekcii chovania. Keď je odhalená hrozba, TDT technológie odošle informáciu do integrovaného bezpečnostného softwaru, aby na hrozbu upozornila. Vzhľadom k tomu, že sú hrozby detekované v reálnom čase, Intel TDT vysiela vysoko dôverný signál, ktorý môže spúšťať pracovné postupy na nápravu v kóde dodávateľa zabezpečenia.