Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Porovnanie najlepších virtualizačných
softwarov

Produkty pre virtualizáciu serverov sa používajú na rozdelenie dedikovaných serverov na škálovatelné virtuálne inštancie zvané virtuálne privátne servery (VPS). Každý virtuálny server môže hostovať jedinečný operačný systém, a je často flexibilnější a spolahlivejší ako fyzické servery. My si v tomto článku porovnáme popredných dodávateľov týchto softwarov z pohľadu rýchlosti, efektivity nákladov či škálovatelnosti.

VMware vSphere

VMware so svojím produktom VMware vSphere dlhodobo poráža svoju konkurenciu hlavne vďaka svojej spoľahlivosti. Na trhu dominuje na poli virtualizácie naprieč rôznými platformami, operačnými systémami a architektúrami pri zachovaní tej najvyššej bezpečnosti a stability služieb. Vďaka zrkadleniu obsahu jednotlivých virtuálnych serverov a inteligentnému presunu dát v prípade výpadku serveru, môžeme aj my v ZonerCloude garantovať dostupnosť služieb až 99.99 %.

Pre malé a stredné podniky, ktoré nie sú technicky zdatné, môže byť funkcionalita príliš zložitá. Niektorí užívatelia sa navyše domnievajú, že pre prostredie náročné na Linux existujú lepšie alternatívy, ničmenej spoločnost VMware vždy ponúkala prémiový produkt za prémiovú cenu. Pre menej pokročilích užívateľov je však k dispozícii portál vCloud Director, ktorý umožňuje ľahkú správu vlastného dátového centra aj z webového prehliadača.

Ušetrite energiu, čas a peniaze s vlastným virtuálnym dátovým centrom postavenom na technológii vCloud Director od jednotky na trhu VMware.

Microsoft Hyper-V

Technologie Hyper-V už dlho patrí medzi expertné funkcie serverových vydaní systému Windows. Hyper-V v hodnotení uživateľov zaostává za VMware vSphere už len o málo, v priebehu rokov se Hyper-V neustále rozrastal a stal sa tak významným protivníkom. VMware stále vyhrává v šírke virtualizačných funkcií, technológia Hyper-V je však lacnejší a je optimalizováný pre integráciu s ďalšími produktami Microsoftu.

Pre Open Source a Linux systémy by sme odporúčali skôr práve zmieňovaný VMware, rovnako tak je vhodnejšou voľbou pre viacero prostredí. V konečnom dôsledku sa ale voľba medzi týmito dvomi technológiami stáva skôr osobnou preferenciou.

Virtualizácia Red Hat

Red Hat virtualizácia si v prostredí Linuxu dobre poradí podobne ako VMware. Celkové hodnotenia uživateľov zaostávajú za vSphere len mierne. Aj keď je používaný mnohými malými a strednými podnikmi, celkovo sa jedná skôr o nástroj pre veľké nasadenia, ktoré vyžadujú väčšie množstvo zastúpení serverov. Pri spoločnostiach kde je uprednostňovaný OS Linux pred Windows, by mala byť Red Hat virtualizácia na užšom zoznamu.

Proxmox VE

Proxmox je lacnejšia alternatíva k Red Hat v linuxovom prostredí. Svoju pozíciu na trhu si vydobyla v Nemecku a ďalších částiach Európy, hlavne medzi malými a strednými podnikmi s IT zamestnancami, ktorí majú skúsenosti s Open Source softwarom. Vďaka kombinácii virtualizácie serverov, kontejnerov a softwarovo definovaného úložiska (Sofware-Defined Storage) v jednom produkte, je obzvlášť atraktívny pre organizácie, ktoré chcú tieto technológie implementovať. Rovnako úzko súťažia s Virtuozzo (viď nižšie).

Oracle VM Server

Oracle VM VirtualBox je jednoznačne správná voľba pre uživateľov aplikácií Oracle v prostredí x86 alebo AMD / Intel64. Kedže sa jedná o open source, kvalifikované IT tímy oceňujú jeho flexibilitu a rychlý výkon pri testovaní, vývoji, demonštrácii a nasadzovaní riešení na viac platformách z jedného stroja. Toto virtualizačné riešenie napriek platformami podporuje Windows, Linux, Mac OS X, Oracle Solaris a radu hostovaných operačných systémov.

Pretože v porovnaní s konkurenciou zaostává za automatizovanými vymoženosťami a elegantnými rozhraniami, prináša vysoký výkon, flexibilitu a veľkú knižnicu s dopredu pripravenými emulovanými systémami tretích strán. Veľkým lákadlom je rovnako tak aj cena, pretože je voľne dostupný za podmienok GNU General Public License (GPL) verzie 2.

Citrix Hypervisor

Jedná sa o nízkonákladovú virtualizačnú platformu, alternatívu k VMware vSphere. Citrix je podľa užívateľov trochu pozadu za VMware a vyniká hlavne v odbore 3D grafiky. Vhodným kandidátom môže byť aj v prípade zastúpenia kombinávie virtuálnych strojov so systémom Windows a Linux. V takom prípade se určite jedná o atraktivnu voľbu pre malé a stredné podniky. Pokiaľ by však jeden OS výraznejšie prevládal, môžu lepšie vyhovovať iné virtualizačné platformi.

IBM PowerVM

IBM PowerVM je určený primárne pre virtualizáciu systémov AIX, IBM Linux a IBM. Ďalej sa radí, rovnako ako VirtualBox, medzi prvú voľbu pre Oracle aplikácie.

Ničmenej, VMware, Citrix a ďalšie nástroje s otvoreným zdrojovým kódom môžu byť vhodnejšou alternatívou, pretože zložitosť riešení IBM vyžaduje pokročilé znalosti. Riešenia IBM často používajú väčšie podniky so značným rozpočtom.

Virtuozzo

Virtuozzo je v zásade spoločnosť založená k poskytovaniu komerčnej podpory pre platformu KVM (open source Kernel-based Virtual Machine). Do KVM pridáva veľa vylepšení, z čoho najobľúbenejší je hypervisor s otevreným zdrojovým kódom.

Tí, ktorí používajú KVM a chcú rozšírené funkcie a podporu, by mali Virtuozzo minimálne zvážiť, pokiaľ je zároveň primárnym záujmom cena. Rovnako ako kdokoľvek, kto chce virtualizovať servery Linux. Jeho uživatelskú základnu tvoria prevažne malé a stredné spoločnosti. Virtuozzo kombinuje virtualizáciu serverov so softwarovo definovaným úložiskom (Sofware-Defined Storage) a kontejnerizáciu. Mnoho ďalších poskytovateľov však môže viac vyniká vo škálovaní a disponuje viac funkciami podobných VMware vSphere.