Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu
Bezchybnú prevádzku digitálnej stanice ZUN rádio majú na starosti od decembra 2021 najvýkonnejšie servery od ZonerCloudu. Vďaka tomu môže ZUN rádio ako prvá nezávislá stanica v Česku využívať nové technológie RadioDNS. Čo to je a ako vám môže RadioDNS zlepšiť zážitok z počúvania?

„Ako úplne prvá nezávislá stanica v ČR sme na ZUN rádiu spustili RadioDNS. Je to nová technológia spájajúca digitálne vysielanie prostrednictvom DAB+ s online dátami prenášanými cez LTE alebo 5G siete. Stabilitu a hladký proces implementácie zaistili servery od ZonerCloud.sk. Aj vďaka ZonerCloudu môžeme ZUN rádio neustále inovovať.“ tvrdí Ladislav Antoš, riaditeľ ZUN rádia.

Digitálne rádio ZUN naladíte na frekvenciách DAB+

ZUN rádio vysiela na najmodernejšej forme digitálneho pozemného rozhlasového vysielania DAB+. To ponúka výrazne lepšiu účinnosť ako FM, a to až dvanásťnásobne v jednofrekvenčnej sieti (SFN) a trojnásobne vo viacfrekvenčnek sieti (MFN). K jeho počúvaniu nepotrebujete pripojenie k internetu. DAB+ se prijíma cez rozhlasový príjmač s anténou a kompatibilitou s DAB+.

Prednosti DAB+ vysielania

Dôvodov, prečo rozhlasové stanice z tradičného FM vysielania prechádzajú na DAB+ je niekoľko. Digitálne rádio poskytuje čistejší zvuk, širokú šírku pásma signálu, vynikajúci mobilný príjem a ľahký výber programov.

Navyše umožňuje doprovodné multimediálne dáta, vďaka ktorým si uživateľia môžu na displeji rádia napríklad zobrazovať obrázky, názvy staníc, názvy skladieb a interprétov, či objednávať a stahovať pesničky a hlasovať v anketách.

Mapa pokrytia DAB+ v Českej republike (z roku 2020) Zdroj: https://www.digitalradiodab.cz/

Prevádzku ZUN rádia zaisťujú najvýkonnejšie servery od ZonerCloudu

Bezchybnú stabilitu prenosu DAB+ aj na internete a všetok hardware ZUN rádia garantujú najspoľahlivejšie servery od ZonerCloudu, vďaka ktorým môže ZUN rádio bezpečne vysielať pre tisícky poslucháčov.

ZonerCloud poskytuje najlepší výkon a dostupnosť virtuálnych serverov. Vďaka neustálym inováciám a rpzširovania svojej serverovej infraštruktúry je stále o krok pred konkurenciou. Dokazuje to aj najnovší test výkonu virtuálnych serverov z Českej republiky a strednej Európy. Medzi 16 poskytovateľmi, vrátane Amazonu, Google a Microsoftu, vyhral ZonerCloud v 5 z 6 kategórií.

ZUN rádio ako prvá nezávislá stanica podporuje RadioDNS

RadioDNS je nová technologie spájajúca digitálne vysielanie prostrednictvom DAB+ s online dátami prenášanými cez LTE alebo 5G siete. Vďaka tejto funkcii je možné dosiahnuť bezproblémovú komunikáciu medzi digitálnym vysielaním a internetom, pretože spáuja vysielací signál s IP adresou poslucháča a naopak.

RadioDNS využijete na cestách

Napriek tomu, že poslucháči s RadioDNS stále prijímajú rozhlasový signál primárne cez digitálne vysielanie DAB+, RadioDNS im umožní automaticky prepínať aj na rozhlasový signál prijímaný internetom. V praxi to znamená, pokiaľ napríklad so svojím automobilom vôjdete do oblasti, kam vysielanie DAB+ nedosahuje, prehrávač vás automaticky preladí na LTE alebo 5G sieť a vy môžete bez prerušenia ďalej počúvať.

Videoukážka znázorňujúca, ako RadioDNS funguje. Zdroj: https://www.facebook.com/teleko.cz

Aké funkcie RadioDNS prináša?

Technológia hybridného rádia RadioDNS ponúka radu interaktívnych funkcií nad rámec digitálneho rádia. Poslucháčom umožňuje na svojom zariadení zobrazovať dynamické metadáta. Tie môžu slúžiť napr. ako odkazy na webové stránky a sociálne siete, zobrazovať dopravné informácie a kamerové záznamy z ciest a dialnic alebo dokonca aj výsledky športových stretnutí a ďalšie dáta.

Ďalej umožňujú zobrazovať informácie o programoch, názvy stanic, ich logá a popisy formátov. Poslucháč si pomocou nich môže vytvárať aj tzv. "univerzálne predvoľby", ktoré pomôžu vyhľadať rozhlasovú stanicu podľa jej preferencií kdekoľvek na svete.

Z pohľadu vysielateľa je funkcia RadioDNS tiež veľmi dobre využitelná. Podobne ako pri běžnej webovej analytike, je možné z dát získaných z internetu sledovať správanie sa uživateľov. Takto shromažďované dáta môžu vysielatelia využiť k tomu, aby posluchácom ponúkali relevantnejší obsah a lepšie cieľenú reklamu.

ZonerCloud je pre prevádzku digitálneho rádia najlepšia voľba

ZonerCloud sa preukazuje ako skvelý partner pr náročných užívateľov, ktorí sa musia spoľahnúť na maximálny výkon a dostupnosť. Čo je presne to, čo tak náročný projekt ako digitálne rádio potrebuje.

ZonerCloud ZUN rádiu rovnako ako všetkým ostatným zákazníkom zmluvne garantuje maximálnu dostupnosť služieb 99,99 % vďaka vlastnému modernému datacentru v klasifikácii Tier III, trom nezávislým poskytovateľom internetového pripojenia a záložnému systému napájania. V prípade, že dostupnosť klesne pod zazmluvnenú hladinu, má zákazník nárok na uplatnenie zľavy z tarify.

Pokia vás vysielanie rádia ZUN baví a chcete byť pri zrode novej modernej stanice, pridajte sa ku sledovaniu na sociálnych sieťach. Pripojiť sa môžete na TwitteruInstagrame i Facebooku.