Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Red Hat Enterprise Linux zadarmo

Zatiaľ čo predchádzajúci prístup umožnil nainštalovať operačný systém zadarmo len individuálnym užívateľom, nový bude prístupný aj pre tímy vývojárov. Vďaka tomu nebude musieť byť RHEL obmedzený len na lokálne vývojové inštalácie, ale bude možné ho nasadiť aj v cloudových službách.

Ret Hat v decembri oznámil, že projekt CentOS v doterajšeh podobe končí a nahradí ho CentOS Stream. Do tej doby CentOS svoju distribúciu vytváral na základe zdrojového kódu distribúcie Red Hat Enterprise Linux (RHEL), teraz sa tieto role otáčajú a nový CentOS Stream sa tak dostává pred RHEL.

Okrem CentOS Stream je možnou alternatívou za zrušený CentOS práve RHEL, ktorý je od začiatku februára pre malé produkčné nasadenie zadarmo. Ide o nové rozšírenie Red Hat Developer Subscription. Tento program, ktorý bol obmedzený len na jednu jedinú inštaláciu, bol kedysi určený len pre vývojárov. Zástupcovia firmy priznali, že toto odmedzenie bolo náročné, a preto prišli so zmenou podmienok a umožnili inštaláciu až na 16 serverov. Zároveň dodávajú, že nejde o skrytý marketingový ťah, pri ktorom by bolo cieľom získať nové kontakty.

Abyste mohli RHEL využívať, stačí sa iab zaregistrovať v sieti Red Hat či sa prihlásiť pomocou služieb ako sú Facebook, Twitter, GitHub a podobne, potom si stiahnuť distribúciu a začať prijímať aktualizácie. Pokiaľ sa rozhodnete povýšit predplatné na plnú podporu, môžete tak urobiť kedykoľvek neskôr.

RHEL sice stále nepokrývá všetko, čo pôvodný CentOS, vývojári už ale pracujú na ďalších programoch a v priebehu tohoto mesiaca oznámia ďalšie novinky.