Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Porovnanie redakčných systémov WordPress a Drupal

Pokiaš by ste porovnanie stavali iba na číslach, resp. na počte inštalácií týchto dvoch redakčných systémov (CMS), boj medzi Drupalom a WordPressom by vyzerala ako stretnutie Davida a Goliáša. Pozrieme sa bližšie na tieto dva systémy a poradíme vám ako sa rozhodnuť, ktorý z týchto CMS je vhodnejší pre vaše potreby.

WordPress

Jedná sa o najpopulárnejší systém pre správu obsahu na svete s veľkou komunitou designérov a vývojárov. K dispozícii je mnoho bezplatných šablón a pluginov, pomocou ktorých prispôsobíte svov webový projekt tak, aby vyhovoval vašim potrebám. WordPress sa ľahko inštaluje aj veľmi intuitívne používá.

Ako je pre CMS typické, obsahová a designová časť sú v ovládacom panele WordPressu oddelene, na svoje si tak prídu aj úplný začiatočníci. Z rýchleho a jednoduchého používania softwaru budú ťažiť hlavne tí užívateľia, ktorí si chcú založiť vlastný blog. WordPress ale môže byť užitočný aj pri realizácii väčších profesionálnych projektov.

WordPress hosting

Výhody a nevýhody systému WordPress:

 • ✔ na trhu pôsobí už od roku 2003
 • ✔ veľká komunita designerov a vývojárov
 • ✔ ponúka viac ako 8 000 šablón a 58 000 pluginov (doplnkov) zadarmo
 • ✔ používá ho približne 41,5 % všetkých webových stránok na celom svete
 • ✔ rýchla inštalácia
 • ✔ ľahké použitie
 • ✔ open source
 • ✘ častý cieľ kybernetických útokov vďaka veľkej popularite
 • ✘ strata výkonu s príliš veľa doplnkami

Drupal

Drupal je ešte o niečo starší, a rovnako ako WordPress sa riadi konceptom open source. Drupal uľahčuje vytváranie malých sociálnych sietí, ale aj spravodajských webov, informačných archivov či e-shopov. Rovnako ako pri iných CMS aj v Drupale je možné ľahko vytvárať širokú škálu projektov webových stránok, k čomu využijete moduly a šablóny, ktorých Drupal ponúka rovnako veľké množstvo podobne ako WordPress. S Drupalom navyše nastavujete prvky obsahu sami. Rozlišujete napríklad medzi vytváraním produktov alebo blogových príspevkov, čo prácu nesmierne zjednodušuje.

Výhody a nevýhody systému Drupal:

 • ✔ na trhu pôsobí už od roku 2000
 • ✔ široký výber šablón a doplnkom
 • ✔ open source
 • ✔ flexibiln= vytváranoe prvkov obsahu
 • ✔ vhodné pre sociálne siete
 • ✘ zoznámenie s CMS vyžaduje čas
 • ✘ obtiažna implementácia hlavných aktualizácií (z jednej verzie do druhej)

Porovnanie WordPress a Drupal

Výber správného CMS závisí na rôznych faktoroch a vašich konkrétnych potrebách. V porovnaní sme sa zamerali na 4 hlavné kritéria - uživatelská prívetivosť, bezpečnosť, rozširitelnosť o moduly/pluginy a prispôsobenie vzhľadu.

Ako ľahké je CMS používať?

WordPress (WP) bol pôvodne vyvinutý ako software pre blogovanie, umožňuje rýchlu a nekomplikovanú integráciu pluginov, čo užívateľom výrazne uľahčuje vytváranoe vlastných stránok. Neskúsení uživateľia môžu rýchlo a pohodlne inštalovať aktualizácie jedným kliknutím. Vďaka rýchlej inštalácii a intuitívnemu backendu má WP výratne navrch a teší sa veľkej popularite medzi prevádzkovateľmi stránok.

Open source Drupal má celkom odlišný prístup. Tento CMS ponúka efektivnejšiu základnú inštaláciu, ale jeho modulárna štruktúra umožňuje uživateľom vytvárať rôzné online projekty so zložitými štruktúrami stránok. Dodatečné moduly je nutné nainštalovať ručne, a keďže mnoho z nich na sebe závisí a niekjtoré neponúkajú spätnú kompatibilitu, správa aktualizácií môže byť zbytočne zložité. Napriek tomu, že je vytváranie webových stránok pomocou Drupalu o niečo náročnejšie, prevádzkovatelia webových stránok ťažia z veľmi rôznorodého využitia.

Ako dobre je software chránený pred útokmi?

Často používané softwareové reišenia sú obľúbenými cieľmi útokov hackerov, v prípade WordPressu sa bezpečnostné medzery v systéme objavujú opakovane. Slabým miestom je veľký pošet pluginov vytvorených komunitov vývojárov, obzvlášt keď sa prevádzkovateľovi webových stránok nepodarí nainštalovať najnovšiu verziu rozšírení, prípadne nedbá na následné aktualizácie.

To však neznamená, že je WordPress menej bezpečný ako iné CMS. Aj pri Drupale sú v rozširujúcich moduloch bezpečnostné medzery. Keďže ale Drupal nie je tak populárny a rozšírený, útočníci sa radšej zameriavajú na WordPress.

TIP: Dbajte na pravidelné aktualitácie akéhokoľvek CMS. Medzery v zabezpečení je možné rýchlo opraviť a pravdepodobnosť, že sa stanete obeťou útou, sa enermne zníži.

Aké možnosti rozšírenia CMS ponúka?

Oba systémy pre správu obsahu spoliehajú na jednoduchú inštaláciu a je možné si ich prispôsobiť pomocou voliteľných rozšírení. Zatiaľ čo WordPress bol primárne vyvinutý ako software pre vytváranie a správu blogových článkov, Drupal sa zameriava na komunitné aplikácie a sociálne siete. V základnej verzii sú k dispozícii rôzne funkcie pre viac užívateľov. WordPress podporuje iba základné nastavenia užívateľských rolí a práv. Zodpovedajúce funkcie však môžu byť dodatečne vybavené doplnkami.

Drupal aj WordPress je možné upraviť pomocou rozšírení. Veľmi obľúbené sú napríklad pluginy/moduly, ktoré z jednoduchého webu urobia e-shopové riešenie. Ďalšie vylepšenia pomáhajú zlepšiť výkon webových stránok rôznými spôsobmi. Ako na Drupale, tak na WordPresse, sú veľmi žiadané SEO doplnky, ktoré môžete použíť k posilneniu pozície svojho webu vo vyhladávačoch.

Ktoré webové projekty je možné realizovať pomocou systému?

Zatiaľ čo pluginy a moduly umožňujú uživateľom pridávať na svoj web nové funkcie, k zmene vzhľadu webu se používajú šablóny. Za predpokladu, že máte požadované znalosti programovania, nič vám nebrání si navrhnúť vlastnú WordPress/Drupal šablonu. Začiatočníci však oceňují hlavne dopredu vytvorené šablóny, ktoré sú k dispozícii na stiahnutie. Výber dostupných bezplatných šablón sa stává dôležitým faktorom pri výberu správného CMS pre váš web. WordPress v tomto smere jednoznačne vedie a ťaží zo svojej obrovskej komunity uživateľov a vývojárov. K dispozícii je k stiahnutiu okolo 8 000 WordPress šablón. Pozadu ale nie je ani Drupal so zhruba 3 000 motívmi.

Ktorý systém je pre vás ten pravý?

WordPress je obľúbený u bloggerov a ďalších súkromých uživateľov vďaka svojej rýchlej inštalácii a vysokej uživateľskej prívetivosti. Vďaka rozsiahlej ponuke voľne dostupných šablón osloví uživatelov, ktorí chcúí mať moderný responzivny web, ale chýbajú im potrebné znalosti programovania. Pokiaľ je vašim cieľom vypublikovať obsah na jednoduchom webe bez prílišného úsilia, WordPress je intuitívne softwarové riešenie práve pre vás.

WordPress je vhodný hlavne pre:

 • začiatočníkov vo web designe
 • webových návrhárov
 • eCommerce spoločnosti (bez profesionálnej podpory)
 • hobby bloggerov

Drupal je bezpečné a univerzálne CMS pre spoločnosti a verejné inštitúcie. Uživateľia CMS by mali mať určité znalosti o vývoji webu. Tento výkonný systém je možné tiež použiť k implementácii jednotlivých projektov webových stránok so zložitou štruktúrou stránok.

Drupal je ideálny pre:

 • väčšie firmy
 • viacjazyčné webové stránky
 • sociálne siete
 • profesionálnych webdesignérov