Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Vyskúšajte nový Windows Server 2022

Od septembra ideme naplno a máme tu pre vás ďalšiu z rady inovácií. Ako prvý poskytovateľ u nás, a jeden z mála na svete, ponúkame zákazníkom možnosť objednať si virtuálny servernajnovším operačným systémom z dielne Microsoftu - Windows Server 2022. Od nového systému si sľubujeme nielen vyššiu úroveň zabezpečenia, ale tiež vyšší a stabilnejší výkon.

Čo prináša nové?

Windows Server 2022 vychádza z pevných základov systému Windows Server 2019 a prináša hneď niekoľko inovácií, na niektoré z nich sa detailnejšie pozrieme nižšie.

Pokročilé zabezpečenie

Zabezpečenie bolo vždy základným kameňom operačného systému Windows Server. S ohľadom na bezpečnosť zákazníkov zaviedol Microsoft vo Windows Server 2022 početné vylepšenia v oblasti bezpečnosti. Nové možnosti zabezpečenia poskytujú komplexnú ochranu pred pokročilými hrozbami.

O bezpečný prenos dát sa postará najnovšia verzia najrozšírenejšieho bezpečnostného protokolu na internete TLS 1.3, ktorý šifruje dáta a zajisťuje bezpečný komunikačný kanál medzi dvomi koncovými bodmi. Protokoly HTTPS a TLS 1.3 sú teraz vo východzom nastavení systému Windows Server 2022 povolené a chránia dáta klientov pripojujúcich sa k serveru. Ďalšie informácie o podporovaných verziách TLS a o podporovaných šifrovacích sadách.

Šifrovánie SMB AES-256 pre maximálnu bezpečnosť

Windows Server teraz podporuje šifrovacie sady AES-256-GCM a AES-256-CCM pre šifrovanie a podpisovanie SMB. Windows Server bude automaticky vynucovať túto pokročilejšiu šifrovaciu metódu pri pripojení k inému počítaču, ktorý ju tiež podporuje. Windows Server stále podporuje AES-128 pre kompatibilitu nižšej úrovne.

Najvýkonnejšie virtuálne servery s najnovším Windows Server 2022

Cloud Server Windows

SMB Compression

V systéme Windows Server 2022 môžu zákazníci navyše využívať vylepšienie súborového serveru, ako je napríklad kompresia SMB, ktorá zlepšuje prenos súborov aplikácie komprimáciu dát pri prenose v sieti.

Secure DNS

DNS klient v systéme Windows Server 2022 teraz podporuje DNS-over-HTTPS (DoH), ktorý šifruje dotazy DNS pomocou protokolu HTTPS. To pomáha udržať vašu prevádzku čo najtajnejšiu tým, že zabráni odposluchu a manipulácii s vašimi dátami. Ďalšie informácie o konfigurácii DNS klienta pre použitie DoH nájdete tu.

Prehliadač Microsoft Edge

V systéme Windows Server 2022 nahradzuje zastaralú aplikáciu Internet Explorer nový Microsoft Edge, ktorý je postavený na otvorenom zdrojovom kóde Chromium a je podporovaný zabezpečením a inováciami spoločnosti Microsoft. Ďalšie informácie nájdete v dokumentácii Microsoft Edge Enterprise. Všimnite si to, že Microsoft Edge sa na rozdieľ od zbytku Windows Serveru riadi životným cyklom Modern. Podrobnosti nájdete v dokumentácii životného cyklu Microsoft Edge.

Oplatí upgradovať?

Pokiaľ máte Windows Server 2016 a starší, prechod na najnovší Windows Server 2022 sa určite oplatí. Pri verzii 2019 a váčších projektoch sa nie je z nášho pohľadu kam ponáhlať a kludne si počkajte, ako nový operačný systém preverí čas a ďalší užívatelia. Ničmenej, pokiaľ sa radíte medzi nadšencov, do nových technológii, nič vám nebráni server objednať a nový OS otestovať. Súčasne budeme radi za akúkoľvek spätnú väzbu.