Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu
SMB1 je desiatky rokov starý protokol, ktorý sa stále používa napr. k pripojeniu počítačov k starým zariadeniam NAS, ale Microsoft teraz plánuje ukončiť jeho podporu vo Windows nadobro. Rovnaká zmena sa dostane do všetkých Windows 11 Insider, ale aj do stabilných zostavaní užívateľských verzií Windows 11. Pokiaľ niekto SMB1 bude potrebovať, musí použiť nepodporovaný instalačný súbor.

Čo je to SMB a k čomu slúží

SMB ( angl. Server Message Block) je sieťový protokol, ktorý umožňuje počítačom pripojeným k rovnakej sieti zdielať súbory, tlačiarne a dokonca aj sériové porty z iných počítačov. Aj keď bol SMB pôvodne vyvinutý pre operačný systém Windows, je možné ho použiť aj na ďalších platformách, vrátane systému Unix a Mac OS pomocou softwarovej implementácie s názvom Samba.

Po Windows 10 sú na rade Windows 11

Hlavný programový manažér spoločnosti Microsoft Ned Pyle minulý týždeň oznámil, že nová verzia Windows 11 Home Insider bude mať vypnutú podporu pre sieťový protokol SMB1. Rovnako tak to bude aj v ďalšom hlavnom vydaní Windows 11. To znamená, že stabilné zostavenia Windows 11 budú dodávané už s deaktivovaným protokolom SMB1.

To isté urobil Microsoft s Windows 10. V roku 2017 spoločnosť vydala aktualizáciu Windows 10 RS3 a protokol SMB1 v nej bol štandardne zakázaný. Tu je důležité poznamenať, že zmeny neovplyvnia miestne upgrady počítačov, na ktorých už SMB1 beží. Pre týchto užívateľov nie je SMB1 celkom odstránený a je možné ho znovu nainštalovať.

Zdroj: https://techcommunity.microsoft.com/

Nie len, že Microsoft tiež odstráni binárne súbory SMB1 v budúcich verziách Windows 11. Až aktualizácie dorazia, Windows 11 a Windows Server nebudú dodávané s ovladačmi a knihovňami DLL SMB1. Pre organizácie a uživateľov, ktorí sa stále chcú pripojovať k starým továrňam strojom, lékarskemu vybaveniu alebo spotrebiteľskému NAS, Microsoft poskytne nepodporovaný instalačný balíček.

Naše služby táto zmena nijak neovplyvní

Ak využívate naše online úložiško Cloud Disk ako sieťovú jednotku v systému Windows, žiadne obmezenie vám v tomto ohľade nehrozí.

Cloud Disk môžete využiť nie len pre dokumenty a fotografie z dovolenky, ale napríklad aj pre pravidelné zálohovanie dát na servery, kedy si môžete na datový disk nechať zasielať potrebné dáta v ľibovolných intervaloch. Hlavným dôvodem vzrastajúcej popularity služby je hlavne pohodlie užívateľa a dostupnosť dát prakticky odkiaľkovek.

Majte zálohovanie vašich dát celkom pod kontrolou, ukladajte v ľubovolných intervaloch potrebné dáta na Cloud Disk úložisko.

Cloud Disk

Ako zakázať/povoliť podporu protokolu SMB1 vo Windows

Keďže je protokol SMB1 zastaralý, ohrozuje súkromie a zabezpečenie pri prenose súborov. Pokiaľ v počítačovej sieti vzájomne nezdielate súbory a tlačiarne so startými operačnými systémami alebo neprevádzkujete nejaký starší NAS, ktorý vyžaduje SMB 1.0, môžete podporu pre tento protokol vypnúť už teraz.

  1. Vyhľadajte a spusťte Ovládacie panely.
  2. V Ovládacích paneloch prejdite na Programi a funkcie a kliknite na Zapnúť alebo vypnúť funkcie systému Windows.
  3. V novo otvorenom okne s názvom Funkcie systému Windows nájdite funkciu Podpora pre protokol zdielania súborov SMB 1.0/CIFS.
  4. Zrušte začiarknutie a kliknite na tlačítko OK.
  5. Aby se zmeny prejavili, je potreba reštartovať počítač. Pokiaľ súhlasíte, kliknite na tlačítko Reštartovať teraz.

Podporu SMB 1.0 môžete v prípade potreby rovnakým spôsobom opätovne zapnúť.