Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Zdražovanie energií nemá konca, aký to má dopad na naše služby?

Situácia na energetických trhoch nie je dobrá. Z tohoto dôvodu sme prvý krát od svojho vzniku v roku 2013 museli vykonať výraznejšiu úpravu cien pri nami prevádzkovaných serveroch. Ale zatiaľ čo cena elektriny od minulého roku stúpla o viac ako 200 %, naše zdražovanie sa odrazilo iba v 10 % ceny.

V súčastnosti môžeteme pozorovať ďalší nárast cien elektriny, plynu a ďalších kľúčových komodít. Ako sa budú ceny elektriny v budúcnosti vyvíjať nikto s presnosťou povedať nedokáže. Veľa však nasvedčuje tomu, že ich návrat pred medziročným nárastom o viac ako 200 % v dohľadnej dobe čakať nemôžeme.

Cena elektriny je závislá na cene vstupov (energií) – ako sú plyn, ropa, uhlie a ďalej emisných povoleniek. Minuloročný rekordný nárast cien elektriny spôsobovala predovšetkým cena emisných povoleniek a zdražovanie uhlia a plynu. Zdražovanie ale mohlo zapríčiňovať aj celkové oživenie priemyslu a ekonomík a s ním spojený vysoký dopy po energiách. Tento trend je možné pozorovať predovšetkým na ázijských trhoch.

Cena elektřiny na trzích se mění z hodiny na hodinu

Cena elektriny na trhoch sa mení z hodiny na hodinu Zdroj: https://www.kurzy.cz/

Ceny energií naďalej rekordne stúpajú

Energetická kríza z leta minulého roku sa od útoku Ruska na Ukrajinu ešte viac prehĺbila. Veľkoobchodné ceny plynu aj elektriny vystrelili nahor. Vzhľadom k súčasnej situácii vo svete panuje na trhoch veľká neistota. Ceny elektriny sa tak mení doslova z hodiny na hodinu.

Domácnosti za elektrinu, plyn aj vodu si budú musieť priplácať. Ekonomovia odhadujú, že v tomto roku budú stúpať aj ceny stavebných prác a nehnuteľností.

Ďalšie zdražovanie neplánujeme

Kam ďalej sa budú ceny energií uberať zatiaľ podľa odporníkov nie je možné predvídať. Čo je však už takmer isté je, že prinajmenšom do polovice roku nijak výrazne neklesnú. Vývoj mimo iného závisí na tom, aká opatrenia Európska únia príjme smerom k Rusku a aké odvetné kroky zo strany Ruska sa jej vrátia.

Ďalšie zdražovanie našich služieb momentálne neplánujeme, ale vzhľadom k extrémnej situácii a cenám na trhu, ktoré neustále dramaticky stúpajú, ho však nemôžeme ani vylúčiť.

Uvedomujeme si, že sme zdražením nikoho nepotešili. Je to ale nutný krok k tomu, aby sme vám aj naďalej mohli poskytovať maximálnu úroveň a vysokú stabilitu služieb.