Na tejto stránke nájdete náš slovníček základných pojmov, na ktoré môžete naraziť v súvislosti s našími službami. V prípade, že hladaný pojem v zozname nenájdete, kontaktujte nás, radi Vám ho vysvetlíme.
Adblock je rozšírenie webových prehliadačov (browserov), ktoré dovoluje blokovanie obsahu webovej stránky, ako napríklad reklám. Do značnej miery sa tým znižuje veškosť prenášaných dát, čo v dôsledku zrýchluje načítanie stránky.
Často označované napr. ako plug-iny, tj. niečo naviac, čo je možné použiť aako funkčný doplnok k danému softwaru. Napr. doplnky, ktoré sa dajú pridať do internetového prehliadača atď. Viac informácii tu.
Jedná sa o provízny systém, ktorý funguje na princípe propagácie produktu firmy na stránkach partnerov, ktorí za to dostávajú podieľ z predaja.
Jedná sa o alternativny text, ktorý vyplňujeme pri fotografiách/obrázkoch na webe. hovoríme tak internetovým prehliadačom čo sa na obrázku nachádza.
Antispam je ochranný systém proti nevyžiadanej pošte. Princípom je, že analyzuje prichádzajúcu poštu a snaží sa podľa istých kritérií odhaliť, či niektorý z emailov nie je SPAM.
Antivírusový program je počítačový software, ktorý slúží k identifikácii, odstraňovaniu a eliminácii počítačových vírusov a iného škodlivého softwaru (malware).
Apache HTTP Server je softwarový webový server s otvoreným kódom pre GNU/Linux, BSD, Solaris, Mac OS X, Microsoft Windows a ďalšie platformi. Jeho vývoj sa datuje od roku 1996. V súčasnej dobe dodává prehliadačom na celom svete väčšinu internetových stránok. Býva súčasťou kompletných balíkov (xAMP) webserverových služieb, napr. LAMP (linux) a XAMPP (WAMP, windows). Obdobou webserveru apache je IIS od společnosti Microsoft, ktorý je súčásťou systémov Windows a Microsoft server. Na rozdieľ od komerčných prodůktov Microsoftu je však zadarmo.
(Application Programming Interface) jedná sa o rozhranie, ktorým môžu komunikovať dve aplikácie medzi sebou a vymieňať si tak dáta.
(Active Server Pages) je skriptovacia platforma spoločnosti Microsoft, primárne určená pre dynamické spracovanie webových stránok na strane servera.
Kód generovaný centrálným registrom domény (tiež známy ako auth-info, transfer kód, heslo k prevodu domény), ktorý slúži pre potvrdenie zmeny registrátora domény. Tento postup je využívaný pri niektorých národných doménach (CZ, DE) a pri väčšine gTLD.
V sekcii kontaktné údaje v Centru administrácie nájdete zoznam oprávnených osôb, ktoré sú oprávnené nechať vykonávať zmeny v rámci využívaných služieb.
V prípadl, že si prajete kontaktovať zákaznícku podporu našej spoločnosti, je v niektorých prípadoch vyžadovaná autorizácia požiadavky.
Autorizácia je vyžadovaná pre operácie, ktoré môžu zásadným spôsobom ovplivniť služby, ktoré využívate u našej spoločnosti, napríklad:
Ako zaslať autorizovanú požiadavku?
Jedná sa o administračnú sekciu, ktorá slúži ku kompletnej správe webu. Opakom backendu je tzv. Frontend, teda to čo vidí zákazník, ktorý vstúpi na web.
Jedná se o zálohu dát uloženú na inom datovom nosiči/mieste.
( v dosl. preklade čierna listina) je označenie pro zoznamy obsahujúce zoznam zakázaných entít (podozrivé servery a IP adresy atp.). Opakom je termín whitelist, ktorý naopak činnosť povoluje.
Počítačový program, ktorý slúží k prehliadaniu webových stránok. V dnešnej dobe, je možné cez webový prehliadač napr. počúvať internetové rádiá, pozerať sa na videá aj on-line televízne vysielanie. K najrozšírenejším patrí napr. Internet Explorer, Mozilla Firefox, atď.
Označenie pre hardwarovú alebo softwarovú súčasť počítača, ktorá uchováva dáta a tým následujúcí prístup k týmto dátam môže byť rýchlejší.
CAPTCHA je Turingův test, ktorý sa na webe používa v snahe automaticky odlíšiť skutečných uživateľov od robotov. Test spočíva spravidla v zobrazení obrázku s deformovaným textom, pričom úlohou užívateľa je zobrazený text opísať do príslušného vstupného políčka.
(Country code top level domain) doména najvyššej úrovne priradená niektorému štátu. Napr. CZ, SK, DE atď.
Sekcia Centrum administrácie predstavuje centrálne miesto pre veľmi jednoduchú správu Cloud Serveru a ďalších služieb. Vďala webovému rozhraniu získáte prístup pre nastavenia webových služieb a bez administrátorskej skúsenosti si všetko nastavíte jednoduchým spôsobom.
CGI skript je Vami vytvorená aplikácia, ktorá umožňuje generovať dynamické stránky. Obsah prezentácie môže byť ovplivnený napríklad časom prístupu, adresou počítača, a ďalšie.. Pre písanie programu môžete zvoliť prakticky ľubovolný programovací jazyk C, C++ , Perl. Skripty bývajú potom rýchlejšie a majú menšie serverové nároky.
Program, ktorý umožňuje jednoducho vytvárať obsah webových stránok bez nutnosti znalosti programovánia.
Slúži pre smerovanie subdomén na menný názov servera. Za názvom servera je vždy nutné zadávať bodku! Nie je možné nastaviť CNAME záznam, ktorý obsahuje rovnakú hodnotu, aká je už použitá v ostatných DNS záznamoch domény!
Používa sa pre prístup k databáze. Určuje webovej prezentácii cestu, kde je databáze umiestnená a spôsob ako sa k nej pripojiť. Naša spoločnosť používa menný tvar -
Cookie je krátký textový súbor, ktorý navštívená webová stránka odošle do prehliadača. Umožňuje webu zaznamenať informácie o Vašej návšteve, napríklad preferovaný jazyk a ďalšie nastavenia. Najbližšia návšteva stránok tak môže byť jednoduchšia a produktivnejšia.
Garantovaný výkon vlákna procesoru.
Cron je plánovač úloh, pomocou ktorého môžete volať konkrétnu URL ( program, skript, a ďalšie.) každých x minút, x hodín alebo v špecifickom čase, v týždni či v mesiaci. Naplánovanie procesu nastavíte v centre administrácie zakaznickeho účtu v detaile služby.
Formátovací jazyk, ktorý popisuje spôsob zobrazenia webových stránok písaných v html.
Jednoduchý súborový formát určený pre výmenu tabuľkových dát. Informácie sa v súboroch CSV neukladajú do stĺpcov, ale oddelujú sa čiarkami.
CZ.NIC, z. s. p. o., je záujmové združenie právnických osôb, založené v roku 1998 poprednými poskytovateľmi internetových služieb.
Databáza je organizovaný súbor štrukturovaných informácii alebo dát, ktoré sa obvykle ukladajú v elektronickej podobe v počítačovom systéme.
Špeciálna technologická miestnosť, určená k umiestneniu serverov a ďalších zariadení v klimatizovanom prostredí, s kvalitným a rýchlym pripojením do siete Internet a zálohovaným napájaním.
Vyhradený server, ktorý sa prenajíma len jednému zákazníkovi. Výhodou tohoto riešenia oproti bežným virtuálnym serverom je priradenie HW servera bez zdielania a tým teda výrazne vyšší výkon.
Útok vykonávaný za účelom obmedzenia dostupnosti služby.
(DomainKeys Identified Mail) je technológia pre zvýšenie dôveryhodnosti emailov, ktorá tiež napomáhá odhaleniu podvrhnutých správ. Odoslaná správa je SMTP serverom podpísaná privátnym kľúčom domény odosielatela a tento podpis je uložený v hlavičke emailu. Server príjemcu porovná tento podpis s verejným kľúčom uloženým v DNS záznamoch domény. Tým, že podpis odpovedá je preukázané, že email skutečne pochádza z odosielateľovej domény a že behom prenosu správy nedošlo k jej úprave.
(Domain Name System) je sofistikovaný systém doménových mien, ktorý je realizovaný DNS servermi (Domain-name servery, NS) Tento systém riadi a určuje, pre ktorúr doménu sa na ktorom servery nachádza webová prezentácia a iné druhy služieb.
DNSSEC je rozšírenie služby DNS, ktorá má za cieľ zvyšovať bezpečnosť služby doménových mien tým, že zabraňuje podvrhnutiu údajov falošnými či pozmenenými údajmii o doménových menách. Nezaišťuje však zašifrovanie (utajenie) prenášaných dát a nezaručuje ich dostupnosť.
Internetová doména je textový reťazec, ktorý v rámci internetu jednoznačne identifikuje server, službu fungujúcu na servery, počítačovou sieť apod. Hlavným cieľom domén je uľahčit orientáciu uživateľov na internete. Doména má presne daný syntaxi a podmienky registrácie, ktoré sa liši podľa konkrétneho typu domény. Každá registrovaná doména má svojho správcu, ktorý doménu spravuje prostrednictvom registrátorov. Príklad domén: nazov-domeny.cz, zonercloud.sk, atď.
Najvyššia, tzv. top-level doména (gTLD alebo národná doména), napríklad .CZ, .COM.
Hneď za národnou doménou, napríklad zonercloud.sk
Rozšírenie doménového názvu o ďalšiu úroveň. Napríklad help.zonercloud.cz, alebo aj www.zonercloud.cz.
Alias domény znamená, že viac domén (podľa záznamov v DNS) smeruje na ten istý hosting, teda do rovnakej časti rovnakého servera, prípadne virtuálneho servera. Doménový alias pracuje ako pre smerovanie webhostingu, tak aj pošty. Doménový alias nemá vlastný diskový priestor, aliasovaná doména smeruje na hlavnú doménu, pri ktorejje alias nastavený. Alias je zjednodušene povedané akési "zrkadlo", ktoré zobrazuje rovnakú informáciu ako doména, ktoré je aliasom. Nejedná sa iba o webový priestor, v základnom nastavení je zrkadlený aj poštový server.
Doménový kôš je schránka, do ktorej budú automaticky umiestnené e-mailové správy, ktoré dorazia na neexistujúce mailové adresy na príslušnej doméne. Túto možnost je možné si pri našich poštových službách zapnúť.
Jedná sa o hodnotu vyjadrenú v percentách, ktorá vyjadruje počet zobrazení koncovým užívateľom. My garantujeme dostupnosť ve výši 99,99 %.
Na Windows serveroch je použitá tzv. Dynamic Memory - pamäť je postupne pridelovaná podľa požiadaviek servera.
Program, vďaka ktorému môže užívateľ ľahko a rýchlo vykonávať prácu s elektronickou poštou (písať nové správy, mazanie, ukladanie,...). Typickými príkladmi sú napríklad MS Outlook a Mozilla Thunderbird.
EURid (Eirópsky register internetových doménových mien) je nezisková organizácia, ktorú vybrala Eerópska komisia pre správu domény najvyššej úrovne .eu.
Deň, ktorý následuje po uplynutí doby, na ktorú bola doména registrovaná. Po tomto dátume sa dostane doména do ochrannej lehoty, behom ktorej ju je možné predĺžiť, ničmenej domény v tomto stave (okrem napr. CZ) už väčšinou nefungujú.
V sekcii kontaktné údaje v Centre administrácie nájdete údaje vlastníka účtu a fakturačné kontakty = údaje platcu. Vždy odporúčame mať vyplnené aspoň 2 emailové adresy (pre prípad nedostupnosti jednej z nich).
Technológia pre tvorbu animácii, videí atď., ktoré je možné spustiť priamo vo webovom prehliadači.
Failover je označenie pre prekonanie výpadku, kedy dochádza k prepnutiu na redundantný server.
(Frequently Asked Questions) v preklade často kladené otázky, je dokument s najčastejšími typickými otázkami zákazníkov.
Software alebo hardwarový nástroj slúžiaci ako kontrolný vstupný bod pre všetku elektronickú dátovú komunikáciu do siete.
Časť webovej stránky, ktorú vidí zákazník, keď vstúpi na web, tj. opak backendu.
(File transport protokol) protokol využívaný FTP klientom (programom) pre pripojenie k hostiteľskému webovému serveru. Viac informácii získáte napr. tu.
Program v počítači, pomocou ktorého je možné sa pripojiť serveru, na kterom sú umiestnené dáta - najčastejšie webové stránky. Slúžia k jej správe zahrňujúci nejčastejšie nahrarie súborov z počítača, mazanoe súborov zo serveru, atď. Napr.: Total Commander, Filezilla, atď.
FTPS protokol zaisťuje šifrovánie citlivých dát behom prenosu, čím napomáhá väčšej bezpečnosti.
Nariadenie (EU) 2016/679 (ÚOOÚ dává k dispozícii úplné znenie GDPR po zapracovaní opravy) predstavuje právny rámec ochrany osobných údajov platný na celom území EU, ktorý háji práva ich občanov proti neoprávnenému zachádzaniu s ich dátami a osobnými údajmi. Zásady pre ochranu osobných údajov v spoločnosti ZONER s.r.o. nájdete tu.
AdSense je služba, sprostredkovavajúca reklamu prevádzkovanú spoločnosťou Google.
Nástroj od spoločnosti Google, ktorý umožňuje vlastníkom webových stránok získávať štatistické dáta o uživateľoch svojho webu.
Systém pre správu merajúcich kódov na webových stránkach.
Celkový diskový priestor zriadený na SSD diskovom poli.
Hlavička obsahuje textové informácie, ktoré putujú internetom spolu s každým emailom. Vďaka nim môže napríklad poštový klient príjemcu rozoznať, kto mu správu poslal a často býva v hlavičke uvedená aj cesta, kadiaľ správa putovala alebo aspoň jej časť.
Označenie úvodnej stránky webu.
Konfiguračný súbor používaný webovými servermi Apache. Vďaka nemu je možné nastaviť veľa vecí, napr. chybové stránky, presmerovania, prepisovánie url, atď.
Značkovací jazyk pre tvorbu a editáciu webových stránok.
Internetový protokol slúžiaci pre prenos hypertextových dokumentov vo formáte HTML, XML a ďalších.
Protokol HTTP/2 je nástupca protokolu HTTPS, který pomocou SSL/TLS zabezpečuje prenos webových stránek a celkovo všetkýchch dát medzi prehliadačom návštěvníka a webovým serverom. Protokol HTTPS je založený na zastaralom protokole HTTP 1.1, ktorý má pôvod v 90. rokoch a dnes už technologicky nedostačuje potrebám náročného a moderného webu.
Internetový protokol umožňujúci zabezpečenú komunikáciu v sieti. HTTPS využíva protokol HTTP v kombinácii s SSL alebo TLS.
Serverový systém spoločnosti Microsoft pre vytvárenie virtuálnych počítačov v systéme Windows.
IDN je technické riešenie, ktoré umožňuje v názvoch domén používať tiež národné znaky znaky (napr. znaky s diakritikou).
Moderný protokol využívaný emailovým klientom (programom) pre pripojenie k serveru. Užívateľ pracuje so správami priamo na poštovom servery.
Predstavuje zašifrovanú verziu protokolu IMAP na porte 993, ktorý je využívaný pre synchronizáciu s poštovým serverom.
Indexovanie webových stránok je proces, pri ktorom dochádza k tomu, že vás navštívi (ro)bot vyhľadávačov, snaží sa prejsť všetok obsah a ten si k sebe uložiť do databázy (zaindexovať).
IP adresa (Internet Protocol Number) je jedinečná adresa počítača na internete. Udává sa v tvare xxx.xxx.xxx.xxx, kde xxx je číslo v rozsahu 0 až 255. Môže vyzerať napríklad takto: 62.168.63.138.
Označuje štvrtú revíziu IP protokolu a zároveň jeho prvú verziu, ktorá sa masivne rozšírila.
IPv6 (internetový protokol verzia 6) je označenie nastupujúceho protokolu pre komunikáciu na súčasnom Internete.
Poskytovateľ internetového pripojenia, je firma alebo organizácia sprostredkovajúca prístup na Internet, tj. poskytujúca telekomunikačné služby. Viac k pojmu tu.
Skriptovací jazyk využívaný pri tvorbe webových stránok.
Jeden z najpopolárnejších Open Source redakčných systémov pre ľahkú tvorbu webu.
Javascriptová knižnica so širokou podporou prehliadačov, ktorá kladie dôraz na interakciu medzi JavaScriptom a HTML
Jádro operačného systému.
Kľúčové slovo označuje frázu, pod ktorou uživatelia hľadajú informácie k danému odboru na internete. Kľúčové slová sú dôležité pri optimalizácii pre vyhľadávače. Tvorca webových stránok by mal tieto slová vhodne umiestniť na web, aby sa zobrazili vo výsledkoch vyhľadávania (SERP) po zadaní dotazu uživateľom.
Spojenie či prepojenie dvoch počítačov alebo iných elektronických zariadení v danej sieti. Dôležitým údajom je potom prenosová rýchslosť. Tá udáva aký objem informácii je prenesený za určitú jednotku času.
Kreditný systém slúži pre urcýhlenie platieb za naše služby. Viac informácii nájdete tu.
Disková kvóta je datový priestor konkrétnej veľkosti na danej službe, uživateľovi atp. Užívateľ môže tento priestor využívať v rámci služby. Akonáhle dôjde k využitiu 100% pridelenej kvóty, môžee byť využívanie služby obmedzené. Konkrétnym príkladom je napríklad mailbox o kvóte 450 MB. Akonáhle datová veľkosť pošty v schránke dosiahne 450 MB, nebude do schránky prijatá ďalšia pošta.
Lokálna (miestna) sieť napr. vnútri firiem, ktoré môžu obsahovať od dvoch až do stoviek počítačov, serverov a ďalších zariadení.
Layout označuje zlúčenie jednotlivých prvkov webovej stránky (grafické navhrnutie, rozloženie alebo schéma stránky a jednotlivých prvkov) do jednoho celku.
Označenie pre operačný systém, ktorý je postavený na linuxovom jadre. Linuxové systémy sú šírené vo forme distribúcii.
Logy slúžia pri spätnej analýze k rozpoznaniu, či došlo k nejakej chybe a ak ano, tak pomáhajú určiť, k akej chybe došlo a prečo. Môžu tiež obsahovať informácie o tom, ako a kým bola daná aplikácia či služba využívaná (napríklad z akej IP adresy bolo pristupované k webovému serveru).
Tzv. localhost patrí medzi základné pracovné nástroje naprostej väšiny tvorcov webových stránok. Možnosti úpravy tohoto súboru oceníte, keď potrebujete donútiť operačný systém, aby použil inú adresu webu, než ktorú mu vráti DNS server. Najčastejším dôvodom je napr. ladenie webu pred prechodom na vyššiu verziu PHP, sprevádzkovanie hostingu bezozmeny registrátora a nameserverov, či zablokovanie prístupu na konkrétnu webovú stránku.
Jedinečný identifikátor sieťového zariadenia, ktorý používajú rôzné protokoly druhej (spojovej) vrstvy OSI.
Označenie pre poštovú schránku, ktorú identifikuje e-mailová adresa. Napr. admin@zoner.sk
Škodlivý software určený k poškodeniu alebo vniknutiu do počítačového systému.
Domény, webové aplikácie, databázy, e-mailové schránky a ostatné webhostingové produkty spravujete efektivne a pohodlne cez webové rozhranie. O kompletnú inštaláciu OS, ich komponentov a následnú správu, nepretržitý chod servera, zabezpečenie, sa postarajú naši skúsený administrátori.
Je obmedzenie paměti pre jeden bežiaci skript PHP. Pokiaľ využitie pamäti presiahne dané nastavenie, tak sa skript ukončí. Na problém s memory_limit môžete naraziť u open source aplikácii ako je napríklad WordPress, Joomla, Drupal a pod. Prekročenie limitu poznáte podľa typickej chybové hlášky v štýle "Fatal error: Allowed memory size of 16777216 bytes exhausted (tried to allocate 4608 bytes". V tomto prípade je potreba memory_limit navýšiť, alebo odladiť skript.
Druh HTML meta tagu, ktorý stručne a výstižne popisuje obsah stránky, ku ktorej náleží.
Malá samostatná webová stránka, ktorá má za cieľ čo najviac propagovať konkrétnu službu firmy alebo živnostníka v danom odbore.
Jeden z najpoužívanejších doplňkov k serveru Apache. Tento doplnok je využívaný, v niektorých prípadoch aj priamo vyžadováný, radou webových aplikácii. Aj keď sú jeho možnosti veľmi široké a je možné ho použiť k veľa účelom, najčastejšie je používaý pre tvorbu „prkných“ URL, čo má celkom zásadný význam pre tzv. SEO webu. V neposlednom rade môžete pomocou mod_rewrite napríklad blokovať SQL útoky či prístupy z cudzích štátov s výnimkou ČR a SK.
Služba mojeID predstavuje bezplatnú službu pre všetkých užívateľov internetu, ktorá je poskytována združením CZ.NIC. Pomocou mojeID sa môžete prihlasovať k Vašim obľúbeným službám bez nutnosti ďalších a ďalších registrácii. Nebudete si musieť pamätať množstvo prihlasovacích mien a hesiel, bude Vám stačit jedno meno a k nemu jedno heslo. Vy sami si nastavíte, aké osobné údaje poskytujete konkrétnym serverom. Svoju identitu tak budete mať pevne pod kontrolou.
Účtovnný a podnikový ERP systém pre malé a stredné firmy pre ľahkú daňovú evidenciu aj podvojné účtovníctvo.
Microsoft SQL Server je relačmý databázový a analytický systém pre e-obchody, biznis a riešenia datových skladov vyvinutý spoločnosťou Microsoft. MSSQL sa používá na Windowsových webových serveroch, ako podpora prezentačných aplikáciicí a ich dynamiku.
Multihosting znamená viac služieb na jednom webhostingu. Na zdieľanom hostingu toto u nás možné nie je, každpádne presne pre tento účel sú určené naše Cloud Servery Managed.
Druh DNS záznamu, ktorý obsahuje informáciu o poštových serveroch obsluhujúcich e-mailové adresy na danej internetovej doméne.
MySQL je Open Source RDBMS (Relational Database Management System - slovensky "Systém pre správu relačnej databázy"), ktoerý umožnuje za pomoci SQL příkazov ukladanie a správu dát v databáze. Správa databáze je možná za pomocí niektorých programovacích jazykov, z nich je na našich serveroch používaný predovšetkým skriptovací jazyk PHP. MySQL sa najbežnejšie uplatňuje pri tvorbe webových aplikácii a stal se veľmi populárnym náhradou databázových produktov ako napr. predtým často používané ODBC spojenie na databáze MS Access predovšetkým vďaka svojej výkonnosti a stabilite.
Anglický termín pre spravodaj zasielaný v elektronickej podobe, ktorý má za cieľ informovať príjemcu o novinkách, akciách, servisných zásahoch či iných udalostiach.
Nameserver je server zaisťujúci preklad doménových mien na IP adresy v rámci systému DNS (Domain Name System). Každá doména musí mať najmenej dva nameservery, ktoré sú pre túto doménu autoritatívny. Autoritativny nameserver má vždy aktuálne údaje o konkrétnej doméne. Ostatné nameservery na internete sa pri tomto nameservery periodicky pýtajú na DNS záznamy domény. Zmena autoritatívnych NS domény sa vykonáva prostrednictvom jej registrátora.
Jedná sa o špecifikum CZ domén. Každý NSSET obsahuje minimálne dva nameservery a aspoň jeden kontakt technického správcu. Doméne sa potom nepriraďujú jednotlivé nameservery, ale priamo celý NSSET.
Je počítačový software, ktorého zdrojový kód je bezplatne dostupný a je možné ho ako využívať tak aj upravovať. Viac informácii tu.
Operačný systém je súbor programov, ktoré umožňujú využívať technické a programové vybavenie počítača/serveru, riadia jeho činnosť a zaisťujú spracovanie aplikačných programov.
Parkovanie domény je navedenie DNS záznamov domény a nasmerovanie prezentácie na štandardnú parkovaciu stránku.
Podvodná technika používaná na Internete k získávaniu citlivých údajov (heslá, čísla kreditných kariet apod.) v elektronickej komunikácii.
Skriptovací programovací jazyk, určený predovšetkým pre programovanie dynamických internetových stránok. PHP skripty sú väščinou vykonávané na strane servera. Syntax jazyka je inšpirovaný niekoľkými programovacími jazykmi (Perl, C, Pascal a Java). PHP je nezávislý na platforme, skripty fungujú bez väčších úprav na mnoho rôzných operačných systémoch.
text
Zásuvný modul alebo plugin je software, ktorý nepracuje samostatne, ale ako doplnkový modul inej aplikácie a rozširuje tak jej funkčnosť.
POHODA je oblúbený ekonomický software na účtovníctvo pre malé, stredné a väčšie firmy. Program je vhodný aj pre účtujúce príspevkové a nezárobkové organizácie.
Protokol využívaný emailovým klientom (programom) pre pripojienie k serveru. Správy sú týmto protokolom stiahnutné do počítače, kde s nimi užívateľ pracuje. Po úspešnomm stiahnutí správy ju tento prenosový protokol dokáže automaticky zo serveru zmazať.
Jedná sa o súbor pravidiel ako má byť spracovaná prichádzajúca e-mailová správa v mailboxe. Poštový filter sa väčšinou nastavuje v poštovom klientovi, ktorý správy prijíma a ďalej spracováva.
text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
text
je proces objednania vybraného doménového mena prostredníctvom tzv. registrátora u centrálneho registra domén. Viac informácii tu.
Subjekt, ktorý je akreditovaný k registrácii doménových mien u centrálneho registra daného typu domény. Napr. registrátor .CZ domén je akreditovaný u CZ.NIC - centrálny register domén .CZ.
text
text
text
Nastavenie interpreteru PHP skriptov pre ich bezpečnejšie spustenie. V zapnutom stave môže robiť problémy niektorým open-source aplikáciám ako Wordpress, Joomla, Drupal apod. Pre maximálne uspokojenie potrieb zákazníkov máme pre tieto prípady špeciálnu variantu LinuxPHP5 CGI, ktorá je upravená tak, aby k obtiažam nedochádzalo. Typicky sa zapnutý safe mode prejavuje nemožnosťou uploadovať súbor na server, nemožnosťou autom. aktualizácie PHP systémov atď.
text
text
text
text
text
text
text
(Simple Mail Transfer Protocol) je internetový protokol pre prenos elektronickej pošty (e-mailov) cez IP (Internet Protocol).
(Server Name Indication) je technológia rozširujúca možnosti komunikácie medzi klientom a serverom pomocou TLS komunikácie na základe overenia mena hostiteľa (namiesto IP adresy hostiteľa). Vďaka tomu môže byť na servery s jedinou IP adresou hostovaných viac domén s SSL/TLS zabezpečením.
Spam sú spravidla hromadne šírené nevyžiadané elektronické správy, ktoré nás obťažujú a zaplavujú poštovú schránku.
(Sender Policy Framework) SPF záznam definuje zoznam serverov, ktoré je možné využiť pre odoslanie emailových správ z danej domény. Server príjemcu potom poštu z iných zdrojov neprijímá vôbec, alebo ju označí aako nedôveryhodnú. Je možné tiež striktne zakázať všetky servery, čím je možné riešiť podvrhnuté správy z domén bez poštových služieb.
Licenčný program SPLA (Service Provider License Agreement) je možnosť licencovania programov a aplikácii pre providerov alebo poskytovateľov služieb v serverhostingu, cloudu alebo priamo u zákazníka s podmienkou poskytovania služieb spojených s prenájmom licencií.
text
Jedná sa o komunikačný protokol, ktorý umožnuje narozdieľ od svojich predchodcov (Telnet , rsh a ďalší) bezpečně prenášať dáta (port 22). Zaisťuje šifrovanie a integritu prenášaných dát, bezstrátovou kompresiou a autentizáciou účastníkov komunikácie. Najčastejšie sa využívá napr.pre prístup k virtuálnym serverom.
Technológia pre generovanie dynamických HTML stránok na strane servera. Princip SSI spočívá v tom, že do zápisu stránky v HTML môžeme doplniť niektoré příkazy zapísané v špeciálnom formáte.
text
(Secure Sockets Layer) je protokol, ktorý zaisťuje šifrovanú komunikáciu medzi serverom a uživateľským PC. Viac informácii tu.
text
text
text
text
text
text
text
text
Virtuálny server (VPS) je server, ktorý využíva časť výkonu fyzického serveru. Pomocou tzv. virtualizácie je umožnené rozdeliť výkon hardware a priradiť jeho časť jednotlivým VPS. To umožňuje na jednom servery prevádzkovať niekoľko vcelku nezávyslích samostatných virtuálnych serverov.
Vďaka vysokým výkonom moderného hardware sa virtualizácia dynamicky rozvíja a umožňuje tak znižovať náklady jak poskytovateľom webhostingu, tak aj zákazníkom, ktorí môžu získať samostatný server za nízku cenu. Virtuálne servery prevádzkujeme na značkovom hardware DELL. Ako jedna z mála firiem na trhu ponúkame pre virtualizáciu dve špičkové virtualizačné platformy od spoločností VMware vSphere a Microsoft Hyper-V.
VMware vSphere je, spolu s Hyper-V od Microsoftu, nejznámnejšia a najspolehlivejšia virtualizačná platforma.
Zabezpečené šifrované pripojenie medzi dvoma sieťami alebo medzi konkrétnym uživateľom a sieťov. Umožňuje Vám prehliadať internet v súkromí, keďže šifruje všetky dáta, ktorá odsielate či prijímate.
Prenájom priestoru pre webové stránky na cudzom servery.
Webová aplikácia, ktorá umožňuje pristupovať k e-mailovým schránkam prostrednictvom webového prrhliadača. Jedná sa o alternatívu k poštovým klientom (MS Outlook, Mozilla Thunderbird, atď.)
Databáza, ktorá slúží k evidencii údajov o majiteľoch internetových domén a IP adries.
text
WordPress (WP) je najpopulárnejší open source redakčný systém na svete, napísaný v PHP a MySQL.
text
text
text
text
Platné znenie spracovateľskej zmluvy nájdete v