Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Ako na upgrade Debianu 10 na novú verziu Debian 11 Bullseye

V auguste konečne vyšla nová verzia systému Debian Linux 11 „Bullseye“, ktorá ponúka aktualizované balíčky a päťročnú podporu. Pokiaľ ste sa rozhodli upgradovať váš súčasný Debian 10, máme tu pre vás podrobný návod. V ňom nájdete ako bezpečne upgrade vykonať pomocou príkazu apt, vrátane upgradu všetkých nainštalovaných balíčkov.

Postup

Otvorte si okno terminálu cez SSH, alebo využite servisnú konzolu v detaile serveru v Centre administrácie, a riadte sa následujúcimi pokynmi:

 1. V prvom rade si dôkladne zazálohujte všetky dáta a konfiguráciu systému.
 2. UPOZORNENIE: Poriadne si zazálohujte aj konfiguračné súbory MariaDB, pri následujúcom upgrade sa totiž prepíšu.

 3. Skôr ako upgradujete svôj systém na verziu Debian 11, musíte na samotný Debian 10 nainštalvoať všetky bezpečnostné záplaty a čakajúce upgrady postupne pomocou nasledujúcich príkazov:
  apt update
  apt upgrade
  apt full-upgrade
  apt --purge autoremove
 4. Po úspešnej aktualizácii súčasných balíčkov reštartujte systém Debian 10 príkazom systemctl reboot
 5. Pred zahájením postupu upgradu musíte prekonfigurovať súbory zdrojového zoznamu APT. Aktuálne nastavenia zobrazíte pomocou príkazu more /etc/apt/sources.list
 6. Kľúčové slovo buster naznačuje, že používame staršiu verziu 10. Z tohoto dôvodu musíme zmeniť všetky odkazy v tomto súbore z buster na bullseye. K editácii súboru použijeme napríklad textový editor Vim, ktorý spustíte príkazom vi /etc/apt/sources.list
 7. Teraz nahraďte každú inštanciu buster výrazom bullseye a buster/updates zmeňte na bullseye-security
 8. Uloženie súboru a ukončenie editoru Vim vykonáte stlačením klávesy ESC (prepnete tak do príkazového režimu), následne zadajte príkaz :wq! a stlačte klávesu ENTER.
 9. Teraz aktualizujte index balíčkov príkazom apt update
 10. Pripravte sa na upgrade operačného systému príkazom apt upgrade
 11. Následne môžete spustiť samotnú inštaláciu aktualizácii Debian 10 na Debian 11 zadáním príkazu apt full-upgrade
 12. Postupujte podľa pokynov obrazovke. Behom procesu upgradu môžete dostať rôzné otázky, napríklad „Do you want to restart the service?” alebo „Keep or erase config options?“ a ďalšie. Všetky postupne potvrďte a vyčkajte na dokončenie upgradu.
 13. Reštartujte systém Linux příkazem systemctl reboot
 14. Nakoniec si overte, že po upgrade všetko správne funguje.

Zhrnutie

Veríme, že sa vám upgrade na Debian Linux 11 podaril úspešne. Každá aktualizovaná verzia Debianu 11 prináša nové funkcie a podporu hardwaru, je vždy treba zvážiť vykonanie prípadného upgradu. Projekt Debian Linux zverejnil podrobného sprievodcu, ktorý vysvetluje možné problémy, s ktorými je možné sa behom inštalácie stretnúť.

GNU grep ve verzi 3.4 a 3.6 má veľkú výkonnostnú regresiu pri vyhšadávaní veľkého počtu vzorov vo veľkom súbore. Oproti verzii 3.3 je až 24× pomalšia. Obzvlášť pri použití verzie 3.3 spotrebuje veľké množstvo pamäti a môže viesť k tzv. swapovaniu. Oprava je dostupná od novembra minulého roku, avšak vyšla až v verzii 3.7 v polovici augusta tohoto roku.

Keďže sme sa už dočkali stabilnej verzie nového Debianu 11 Bullseye, naši administrátori aktualizovali šablóny pre automaticky zriaďované servery. Sme tak opäť prvý poskytovateľ, ktorý svojím zákazníkom ponúka virtuálne servery s najnovším dostupným operačným systémom.

Najvýkonnejšie virtuálne servery s novým Debianom 11

Debian 11