Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

AMD EPYC: Základ modernej IT infraštruktúry a najvýkonnejších VPS

IT infraštruktúra je kľúčová pre efektívnu a spoľahlivú prevádzku veľkej časti firiem na trhu. Pravdepodobne aj tej vašej. Ako sa o ňu však starať? Ako ju zlepšovať? V IT, ale aj v živote, platí, že pokiaľ chcete budovať velké veci, je dobré ich postaviť na kvalitnom základe. Pri zlepšovaní vašej IT infraštruktúry preto odporúčame pozrieť sa na základ výpočtovej techniky - CPU.

Výkonné CPU je jedným z najdôležitejších krokov na ceste ku zdokonaleniu vašej IT infraštruktúry. Optimalizované, moderné a výkonné procesory zvyšujú rýchlosť spracovania dát, znižujú dobu odozvy, zvyšujú produktivitu alebo energetickú efektivitu, čo môže viesť k celkovým úsporám prevádzkových nákladov a zvýšeniu konkurencieschopnosti.

Prečo svetové firmy investujú do AMD EPYC procesorov?

Prvým a jasným indikátorom prečo firmy investujú do procesorov AMD EPYC je ich výkon. Tieto procesory dosiahli už viac ako 300 svetových rekordov a stále ich pribúda. AMD im dokonca venovalo samostatnú stránku na svojom webe. Nájsť je možné napríklad prvenstvo v oblastiach energetickej efektivity, analýzy veľkých dát, simulácii a ďalších.

4. generácia AMD EPYC Zdroj: https://www.amd.com/

Nie je sa čomu čudovať. Štvrtá generácia procesorov AMD EPYC má už 128 “Zen 4” jadier. Tie prinášajú neuveriteľné množstvo výkonu. Každé jádro je tiež podporované 1 MB vyrovnávacou pamäťou L2 Cache a na jedno CCD pripadá 32 MB vyrovnávacej pamäte L3 cache. Procesory tiež podporujú 12 kanálov DDR5, ktoré môžu obslúžiť až 12 TB pamäte. Obsahujú tiež rozšírenie pamäte CXL™ a podporu PCIe® 5.0, ktorá ponúka až 128 liniek s vysokou šírkou pásma pre najnovšie grafické a úložné technológie.

Čo sa týka zabezpečenia, každý procesor AMD EPYC™ obsahuje AMD Infinity Guard, komplexnú sadu bezpečnostných funkcii, ktorá dokáže zaistiť bezpečnosť dát. Táto sada zahrňuje technológie ako je Secure Memory Encryption (SME) a Secure Encrypted Virtualization (SEV), ktoré chránia dáta ako v kľudu, tak pri ich spracovaní. Okrem toho AMD Infinity Guard poskytuje hardwarové šifrovanie a ďalšie pokročilé funkcie, ktoré minimalizujú riziko narušenia bezpečnosti a zaisťujú, že dáta sú chránené pred neoprávneným prístupom a útokmi.

Ďalším dôvodom, prečo sa svetové firmy obracajú k procesorom AMD EPYC, je ich vynikajúca energetická efektivita. V dnešnej dobe, keď sa stále viac zameriavame na udržiteľnosť a znižovanie nákladov na prevádzku, zohráva energetická úspornosť kľúčovú rolu.

Vďaka pokročilej 7nm výrobnej technológii a optimalizovanému dizajnu jadra "Zen 4" dokážu vykonať viac práce na jeden watt spotrebovanej energie ako ich predchodcovia alebo konkurenčné produkty..

S predchádzajúcim bodom súvisí aj vynikajúci pomer cena/výkon týchto procesorov. To znamená, že spoločnosti môžu dosiahnuť zvýšenie výpočtovej kapacity bez toho, aby museli výrazne zvýšiť svoje investície do hardvéru a energie. Procesory AMD EPYC tak predstavujú atraktívnu voľbu pre široké spektrum podnikov, od malých a stredných firiem až po veľké korporácie a datové centrá.

Príklady odvetví, ktoré využívajú AMD EPYC™ ako súčásť svojho podnikania

Spoločnosť AMD vyvíja serverové riešenia pre mnohé spoločnosti. Medzi hlavných partnerov využívajúcich AMD EPYC 4. generácie patria spoločnosti ako Dell Technologies, Lenovo, Supermicro, Cisco a Microsoft. Tieto spoločnosti sa spoliehajú na riešenia AMD pri prevádzke svojich dátových centier, cloudových služieb, databáz a dátových analýz, simulácií, hyperkonvergovanej infraštruktúry, virtualizácie, sieťových a telekomunikačných riešení alebo superpočítačov.

Medzi firmy využívajúce AMD EPYC 4. generácie sa radí aj ZonerCloud. Už v priebehu minulého roku sme začali využívať AMD EPYC GENOA v našich serveroch po tom čo sme už niekoľko mesiacov pracovali s AMD EPYC MILAN. Boli sme tak prvým poskytovateľom cloudových služieb, ktorý túto technológiu v ČR začal využívať. Vzhľadom k technologickej výhode, ktorú procesory EPYC predstavujú bolo rozhodovanie o UPGRADU jasné.

Aj vďaka AMD procesorom patria naše servery k tým najrýchlejším na trhu. V poslednom porovnaní výkonu sme predčili aj svetových velikánov typu Microsoft alebo AWS. Vo vykonaných testoch sme získali následujúce výsledky:

1) Prevádzka webového serveru (Apache HTTP Server)

Provoz webového serveru

2) Prevádzka aplikačných skriptov (PHPBench)

Provoz aplikačních skriptů

3) Preklad linuxového jadra (Timed Linux Kernel Compilation)

Kernel kompilace

4) 7-Zip kompresia (7-Zip Compression)

Komprese dat

5) Výkon disku (Dbench)

Provoz databáze

6) Databáza (Redis)

Databáze in-memory

Pre firmy, ktoré chcú mať najvýkonnejšiu IT infraštruktúru, ale nechcú investovať do drahého hardwaru, ponúkame ideálne riešenie – VPS od ZonerCloud. Vďaka našim pravidelným investíciám do hardwaru a práci seniorských vývojárov bude vaša IT infraštruktúra postavená na kvalitnom základe.