Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu
Podpora Centos 8 končí a je potreba si vybrať vhodnú alternatívu, pretože použitie nepodporovaného operačného systému nesie mnohé riziká. V prvej rade sa ponúka prechod na nový CentOS Stream, čo je následovník a budúcnosť projektu CentOS. Jeho zameranie je ale iné a sám Chris Wright (technický riaditeľ Red Hatu) hovorí, že Stream nie je náhradou za pôvodní CentOS. Jednou z najočakávanejších náhrad sa však veľmi rýchlo stal novo vzniknutý Rocky Linux z dielne pôvodného zakladateľa projektu CentOS.

Konec CentOS a vznik CentOS Stream

Keď pred necelým rokom spoločnosť Red Hat oznámila koniec klasického projektu CentOS a príchod novej varianty CentOS Stream, bohužiaľ to tiež znamenalo nečakané skoršie ukonšenie podpory najnovšieho vydania CentOS 8. Namiesto pôvodnej „desaťročky“ bola doba podpory zkrátená iba na 2 roky, teda do konca roku 2021.

Podpora predchádzajúcej verzie CentOS 7 pobeží podľa pôvodného plánu až do polovice roku 2024. Pokiaľ patríte medzi tích, ktorí stihli na CentOS 8 upgradovať, je potreba si zvoliť vhodnú náhradu. Od začiatku budúceho roku prestanú vychádzeť akékoľvek záplaty zverejnených bezpečnostných chýb, ktorých počet neustále rastie, čo predstavuje značné bezpočnostné riziko.

Rocky Linux plynule nadväzuje na CentOS

Po oznámení nového CentOS Stream založil Gregory Kurtzer, pôvodný zakladateľ projektu CentOS, nový čisto komunitný projekt Rocky Linux (názov je odvodený od mena spoluzakladateľa CentOSu, Rockyho McGaugha), s kterým chcel naviazať presne tam, kde skončil pôvodný CentOS.

Komunita okolo novo vzniknutého projektu vybudovala potrebnú infraštruktúru a v polovici novembra vydala verziu Rocky Linux 8.5 „Green Obsidian“, ktorá je odvedená z Red Hat Enterprise Linux 8.5. Vývojári si pre vás pripravili i nástroj na migráciu z rôznych konkurenčných systémov - CentOS, CentOS Stream, RHEL, Oracle Linux či Alma Linux.

Detailný prehľad noviniek, ale aj známych problémov, nájdete priamo na stránkách projektu. Pravidelná diskusia prebieha na ich oficiálnom distribučnom fóre.

Čo je vo verzii 8.5 Rocky Linux nového

Najnovšia verzia Rocky Linux 8.5 ponúka podporu funkcie Secure Boot, ktorá umožňuje spustiť behom procesu bootovania iba software alebo firmware podpísaný schválenými kľúčmi. Pokiaľ užívateľ aktualizuje z verzie 8.4 s UEFI a aktivuje Secure Boot, prestane fungovať Rescue Kernel a musí dojsť k jeho novému vygenerovaniu.

Užívatelia AArch64 musia zatiaľ tiež počítať s tým, že aktuálna verzia ešte nemá k dispozícii podpisovací systém pre túto architektúru.

Rocky Linux 8.5 inak de facto dodáva rovnaké funkcie, aké byste našli v Red Hat Enterprise Linux 8.5.

Nové moduly:

 • Ruby 3.0
 • nginx 1.20
 • Node.js 16

Aktualizované komponenty:

 • PHP to version 7.4.19
 • Squid to version 4.15
 • Mutt to version 2.0.7

Kompilátory a vývojové nástroje:

 • GCC Toolset 11
 • LLVM Toolset 12.0.1
 • Rust Toolset 1.54.0
 • Go Toolset 1.16.7
 • Open Java Development Kit 17 (OpenJDK 17)

Odkazy na stiahnutie

Instalačné ISO súbory pre x86_64 a ARM64 si môžete stiahnuť z oficiálneho webu projektu.

Rocky Linux 8.5 môžete teraz používať tiež ako image kontajneru prostredníctvom Docker Hub.