Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Nepodceňujte zálohovanie vašich dát

Žijeme v dobe, kedy máme veľkú časť svojích dát uložených v počítači, telefóne alebo inom zariadení. Môže ísť o dôležité dokumenty, kontakty alebo napríklad osobné fotografie a videá. Vďaka pokročilým technológiám potom tieto dáta nosíme neustále pri sebe a môžeme sa k nim kedykoľvek dostať.Ale rovnako tak rýchlo, ako si ich dokážeme otvoriť, tak rovnako jednoducho o ne môžeme prijsť. Či už preto, ženám zariadenie niekto ukradne, dostane sa nám do neho škodlivý vírus alebo tzv. "zomrie", nebude ho možné oživiť a informácie z neho vytiahnuť. Tejto situácii sa dá ľahko predísť – pravideľným zálohovaním. To ale veľa z nás dodnes často podceňuje.

Niektorí si myslia, že zálohovanie nie je potrebné

Globálne preiskumi ukazujú, že zálohovanie dát podceňuje okolo 35 % obyvateľov Českej republiky. A prečo to tak je? Respondenti ako najčastejší dôvod uvádzali, že to nie je potrebné. Ďalší si dôležitosti vedomí boli, ale kvôli lenivosti túto činnosť odkladajú na neurčito. Niektorí by naopak zálohovali radi, ale nevedia ako na to.

Najcennešjie dáta sú podľa užívatešov hlavne fotografie a videá z rodinných dovoleniek a podobných akcií. Od tej doby, čo sme si prestali fotky vyvolávať, ukládáme väčšinu týchto materiálov do počítača alebo mobilného telefónu. Ďalšou dôležitou položkou sú potom kontakty, ktoré majú pre majiteľov telefonov často väčšiu hodnotu ako samotné zariadenia.

Ako na zálohovanie dát

Možností, ako svoje dáta môžete zálohovať, je hneď niekoľko. Ako častá varianta sa ponúka externý disk alebo USB flash disk. Kedysi sa vo veľkom využívalo tiež napalovanie na CD alebo DVD nosiče, čo už sa ale v súčasnosti neodporúča. Jednak sa môžu časom poškrabať a ničí sa kvalita, majú nízku kapacitu a hlavne zariadení, do ktorých môžete nosiče vložiť, značně ubúda.

Ďalšou zaujímavou a stále viac vyhľadávanejšou možnosťou je cloud. Dáta ukladáte na internet a máte k nim prístup on-line, kedykoľvek a odkiaľkolvek. Väčšina týchto služieb vám tiež ponúka možnosť zdielania, kedy môžete poslať komukoľvek odkaz a daná osoba si zdieľané fotky, dokumenty a ďalšie dáta otvorí vo svojom zariadení.

Všetky vyššie zmienené možnosti zálohovania sú bežne spoplatnené. Obvykle sa ale nejedná o nejaké závratné čiastky. Pokiaľ si napríklad vyberiete Cloud Disk od Zoneru, zaplatíte čiastku od 1.99 € za mesiac. Zálohovanie pomocou cloudu navyše zvládnete za pár minút a môžete tak predísť veľmi nepríjemnej situácii. Kto už raz o svoje dáta prišiel, iste vie o čom je reč.

Majte zálohovanie dát na serveri celkom pod kontrolou, ukládajte v ľubovolných intervaloch potrebné dáta na Cloud Disk úložisko.

Cloud Disk

Myslite aj na samotnú zálohu a pre istotu zálohujte svoje dáta aspoň na dve zariadenia, napríklad na cloudové úložisko a fyzický externý disk. V neposlednej rade nezabúdajte svoje zariadenia odpájať, aby ste ich ochránili pred malwarom, ktorý sa zo zariadenia dokáže šíriť aj do pripojenej externej jednotky .