Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu
Ako vybrať zariadenie pre ukladanie dát? SSD nemá žiadne pohyblivé súčiastky, je malý, úplne tichý a šetrný na energie. HDD zase ponúka vysokú kapacitu úložného priestoru za dobrú cenu. Ako zistiť, ktorý disk je pre vaše účely najlepší? Odpoveď nájdete v článku.

SSD disky (skratka z anglického solid-state drive) sú súčasným mainstreamom na poli dátových úložísk. Pevné disky (HDD – agl. hard disk drive) sa dnes považujú skôr za staršiu technológiu určenú tým, ktorí sú limitovani finančnými prostriedkami. Oba majú však na trhu stále svoje miesto. Zatiaľ čo špičkové laptopy typu Apple MacBook Pro už HDD neponúkajú ani ako jednu z možností konfigurácie, lacnejšie stolné počítače a notebooky na ne spoliehajú, ako na spoľahlivé úložisko s vysokou kapacitou. Mali by sme s nimi preto ešte pár rokov počítať.

HDD - rokmi preverená istota

Pevné disky sú tu s nami už kopu rokov. Ako kedysi, tak aj dnes platí, že ide o spoľahlivé dátové úložisko, ktorého najväčšou výhodou je cenová dostupnosť a veľká kapacita úložného priestoru. Pokiaľ používáte stolný počítač, bude v ňom s najväčšou pravdepodobnosťou zabudovaný „tradičný“ pevný disk – HDD (hard disk drive) a na ňom budete mať operačný systém spolu so všetkými ďalšími aplikáciami, zložkami a súbormi.

Vnútri HDD disku nájdete niekoľko tzv. „platní“, ktoré svojim tvarom a rozmermi pripomínajú klasické CD disky, a ďalej čítaciu hlavu. Platne sa otáčajú určitou maximálnou rýchlosťou (štandardne 5 400 otáčok za minutu, alebo 7 200 otáčok za minútu), na nich kmitajú čítacie hlavy, ktoré vyhľadávajú uložené dáta podľa požiadaviek užívateľa.

Veľkou výhodou HDD je vysoká kapacita. Vďaka tomu, že sa platní sa do jedného disku vojde veľa, môže pevný disk disponovať obrovskou kapacitou za relatívne dostupnú cenu. Nevýhodou je nízká rýchlosť. Pri klasickej prevádzke sa pri modernom pevnom disku nedostaneme ani k dve sto megabitom za sekundu.

Pohyblivé části pevného disku sú náchylné na poškodenie. Je potrebné s HDD zariadeniami zachádzať veľmi šetrne a vyvarovať sa veľkým nárazom. Ich vibrácie, hluk a prehrievanie sú ďalšími z bežných problémov.

SSD - rýchlejšie, výkonnejšie, úspornejšie

V súčasnosti sa často namiesto HDD do zariadení montujú SSD disky. Ich fungovanie mení pravidlá hry v tom, že skrátka nemajú žádné pohyblivé časti, ale dáta sa ukládajú podobne ako pri pamäťových kartách – kmitajúce hlavice a platne nahradzuje flash pamäť. Vďaka tomu je obvyklá hodnota prenosu dát u SSD disku 550 megabitů za sekundu.

Vzhľadom k tomu, že sa vnútri nič nepohybuje, je ich chod absolútne tichý. Prevádzka je úspornejšia, pretože statické súčiastky potrebujú menej energie k napájaniu, ako dynamické platne a hlavice. SSD disky poskytujú ľahší prístup k dátam a zrýchlujú aplikácie a načítanie systému. Nebodujú ale toľko čo sa kapacity úložiška týka.

Nejvýkonnejšie servery postavené výhradne na SSD diskoch.

ZonerCloud - nejvýkonnější servery na trhu

Hybridné disky

Veľkým trendom v poslednej dobe je pridávať do počítačových zostáva a notebookov tzv. hybridné disk. Ide o strednú cestu medzi jednotkami SSD a pevnými diskami, kedže kombinujú obe technológie v jednu.

SSHD jednotky disponujú kapacitou pevných diskov, ale zároveň sú vybavené extra vyrovnávacou pamäťou SSD NAND. Ta má obvykle len niekoľko desiatok gigabitov. SSHD samo zistí, ktoré súbory na vašom zariadení najčastejšie používate, a tie si zapíše do nízkokapacitnej a ľahko dostupnej častí pamäti SSD. Ostatné veľké súbory sú uložené na HDD.

Aj keď SSHD nie sú tak odolné ako SSD, a nemajú ani rovnako nízku spotrebu energie, jedná sa o zaujímavý spôsob, ako aspoň navýšiť rýchlosť pri určitých procesoch.

Cenové porovnanie

Zatiaľ čo 500 GB sa považuje za základnú kapacitu pevného disku pre súčasné laptopy, v rovnakej cenovej kategórii nájdete iba 256 GB či dokonca 128 GB SSD disku. SSD disky sa dnes už predávajú aj v 4 alebo 8 terabajtovej kapacite, ich cena je však pre bežného užívateľa závratná. Pri SSD diskoch cenu neurčuje iba kapacita, ale aj rýchlosť a celková efektívnosť. Aj bežný uživateľ rozpozná rozdieľ v rýchlosti spúštania systému a odozvy pri práci s aplikáciami.

Čo nahradí externé disky?

Nie je isté kedy a či vôbec, SSD celkom nahradia pevné disky. Napriek tomu, že sa ich cena dlhodobo znižuje, sú stále dosť nákladné a na to, aby poňali to množstvo dát, ktoré užívatelia vo svojíchh zariadeniach skladujú. Často totiž držia veľkú kopu dát bez toho aby k nim potrebovali okamžitý rýchly prístup.

HDD z našich počítačov asi len tak neodídu. Alspoň nie do tej doby, pokiaľ nebude prístup k internetu všade, vrátane lietadiel a divokej prírody. Nadejnou alternatívou externých diskov sú cloudové úložiská. Eliminují ich technické problémi a poruchovosť. Dáta z Cloudu sú dostupné všade, kde je kvalitné pripojenie k internetu. Zároveň je možné priamo zdielať medzi ďalšími uživateľmi. Akonáhle vám dôjde dátový priestor, jednoducho si priplatíte tarif s väčšou kapacitou, a nemusíte riešiť migráciu a výmenu zariadení.

Majte zálohování dát celkom pod kontrolou, ukladajte v ľubovolných intervaloch potrené dáta na Cloud Disk úložisko.

Cloud Disk

Práve cena je možno rozhodujúcim kritériom pri výberu úložiška. Za priestor v kapacite niekoľko terabajtov, zaplatí užívateľ rádovo niekoľko stoviek ročne. Pokiaľ si uživateľ vystačí iba so stovkami gigabajtov (pre bežnú prevádzku, nie ako zálohu a úschovu všetkých svojích dát) sú cloudové úložiská omnoho dostupnejšie.

Niektorí uživateľia môžu ako nevýhodu brať to, že svoje dáta zverujú tretej strane. Je potrebné voliť dôveryhodného a bezpečného poskytovateľa. ZonerCloud zálohuje všetky svoje služby celkom automaticky. Dáta navyše vôbec neopúšťajú hranice Českej republiky.

Ktorý z diskov si vybrať?

Ak máte možnosť zriadiť si SSD, oplatí sa vám prinajmenšom aspoň jednotka s menšou kapacitou, ktorá môže poháňať váš operačný systém a najčastejšie používané aplikácie. HDD potom využite na uchovávanie súborov. Pokiaľ vaše zariadenie nepojme dva disky naraz, zvážte jednotku SSHD, ktorá ponúka to najlepšie z obooch variantov.

Pre okamžitý prístup v kancelárií, zdielanie medzi kolegami a pracovným tímom, a pre prípad, že nespravujete obrovské kapacity dát, ale väčšinou len textové dokumenty, slúži najlépšie cloudové úložisko. Cloud Disk od ZONER s.r.o. je najlepšou voľbou tisícky spokojných zákazníkov naprieč živnostníkmi aj veľkými firmami.