Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Zásady zabezpečenia vzdialenej plochy

Vzdialená plocha je stále obľúbenejším nástrojom vo firmách aj medzi bežnými uživateľmi. S rozmachom využívania vzdialenej plochy sa avšak spája bezpečnostné riziká. Neskúsený užívateľ totiž často zanedbá aj základné zabezpečenie serveru, čo otvára dvere hackerom, ktorá tak môžu ľahko vykonávať napríklad DDoS alebo brute-force útoky.

Vzidalená plocha je nástroj, ktorý umožňuje vzdialene ovládať počítač pripojený na server, bez toho aby u neho bol užívateľ fyzicky prítomný. Často sa uplatňuje napríklad vo firemnom prostredí. Zamestnanci totiž nemusia sedieť priamo pri svojom počítači na pracovisku, ale môžu sa k nemu pripojit vzdialene z akéhokoľvek zariadenia.

Mimo kancelárie je o vzdialenú plochu stále vyšší záujem aj medzi bežnými uživateľmi. Je to dané hlavne tým, že je tento nástroj na operačných systémoch Windows celkom bezplatný a nevyžaduje žiadnu náročnú konfiguráciu

Ako sa brániť pred útokmi?

Vzdialenú plochu je možné zabezpečiť niekoľkými spôsobmi. To najzákladnejšie, čo pre vašu bezpečnosť môžete urobiť, je aktualizovať si software so všetkými novými konfiguráciami. Tým sa obecne dá predísť možným nedostatkom v systéme a zabrániť väčšine bežných útokov.

Ďalšia možnosť, ktorá sa tak logicky ponúka, je konfgurácia východzieho portu, aby nebolo možné vzialenú plochu cez firewall. Obmedzenie prístupu ku vzdialenej ploche je vhodné nastaviť len pre niektoré IP adresy.

V neposlednej rade nepodceňujte silu vášho hesla. Počítač musí byť dobre chránený už od základu. V prípade ak dokáže hacker prelomiť vaše heslo, všetky ostatné zabezpečenia takmer zbytočné. Cez vzdialenú plochu môže útočník po prelomení hesla váš počítač ovládať a mať nad ním úplnú kontrolu. Zoznam najčastejšie používaných hesiel za rok 2021 nájdete na stránkách spoločnosti Nord Security.

Zdroj: https://nordpass.com/

Windows firewall od ZONERu

Nepodceňujte zabezepečenie a nevystavujte svoj virtuálny server brute−force útokom so snahou o prelomenie hesla pre prihlásenie ku vzdialenej ploche.

V detailu služieb Cloud Server Ekonom a Cloud Server Windows nájdete v zákaznickom účte rozhranie pre správu vzdialeného prístupu na server. V ňom si veľmi ľahko nastavíte zoznam IP adries, ktorým povolíte prístup na vzdialenú plochu serveru (RDP). K dispozícií je vám aj podrobná história pridaných/zmazaných záznamov.

Podrobný návod pre nastavenie nájdete v našej nápovede.

UPOZORNENIE: Jedná sa o intuitívny a spoľahlivý nástroj hlavne pre neskúsených užívateľov. Nejedná sa však o plnohodnoutnú náhradu za serverový Firewall! Zabezpečenie VPS je komplexná problematika, nejde iba o RDP.