Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Ako si poradiť s chybou 404 - page not found?

tú situáciu isto dobre poznáte. Kliknete na odkaz požadovaného webu, ale miesto očakávaného obsahu sa vám zobrazí chybové hlásenie, že cieľová stránka nie je k dispozícii – 404 Not Found (chyba 404, stránka nenájdená). Kód 404 sa stal jednou z najznámejších chýb na internete. Čo to znamená, čo ju zapríčiňuje a ako ju opraviť sa dozviete v našom článku.

Čo je to chyba 404

Chybová správa http 404, 404 Not Found, 404, 404 Error, Page Not Found alebo File Not Found je štandardným kódom odpovedí protokolu http pri komunikácií v počítačovej sieti. Webový server posiela kód v znení 404 prehliadači (klientovi) v prípade, že stránka, ktorú uživateľ cez prehliadač hľadá, sa na servery nenachádza. Protokol http tým dáva najavo, že server nebol schopný požadovanú stránku nájsť.

Medzi ďalšie chybové správy z rovnakej triedy ako 404 patrí 400 Bad Request, 401 Unauthorized, 403 Forbidden a 408 Request Timeout. Existuje tiež niekoľko stavových kódov http na strane serveru, napríklad obľúbená chyba 500 Internal Server Error, o ktorej si povieme niečo nabudúce.

Čo error 404 spôsobuje?

Dôvodem pre vygenerovanie chybovej hlášky 404 býva, že webová stránka, ktorú chcete načítať, bola buď odstránená, premiestnená, premenovaná alebo ste ju do vyhľadávača riadku prehliadača zadali s preklepom.

Niekedy ale server jednoducho uživateľovi nechce oznámiť, či sa im požadované informácie na webe nachádza. Môže sa ale tiež stať, že administrátor webu danú stránku niekam v adresári presunul, bez toho by presmeroval starú adresu URL na novú.

Z technického hľadiska je 404 chybou na strane klienta (čo znamená, že buď zadal nesprávnu adresu URL, alebo vyhledáva už odstranenú, či zmenenú stránku), ale vina môže byť aj na strane servera.

dôsledky chyby 404 na váš web

Chyba 404 internetovej stránke prakticky nijak neškodí. Hlavne, pokiaľ sa jej zobraznie dôsledkom užívateľského chovania. Čo na samotný web nemusí mať žoadny vpliv.

Vyhľadávače, rovnako ako živí návštevníci takého webu, si ale v niektorých prípadoch môžu na základe takých chýb o webe urobiť negatívny obrázok. Ak stránka obsahuje väčšie množstvo nefunkčných odkazov, ľahko si je možné vyvodiť, že web skrátka nie je príliš dobre udržovaná. Odkazy, ktoré nikam nevedú ovplivňujú hodnotenie webu a vyhľadávače preto môžu znížiť jeho umiestnenie v SERPu alebo ho dokonca prestať indexovať. To môže mať za následok výrazný pokles návštevnosti.

Riešenie chybovej stránky 404

Ako môžete ako užívateľ klientskú chybu 404 na webe opraviť? Pozrite sa na niekoľko tipov, čo proti stránke 404 Not Found robiť:

  • Stránku znovu načítate - Je možné, že sa chyba 404 objavila preto, že sa stránka nenačítala správne. Ľahko to je možné overiť kliknutím na tlačítko "Obnoviť" v prehliadači alebo stlačením tlačítka F5.
  • Skontrolujte adresu URL - Bez ohľadu na to, či ste adresu URL zadali ručne, alebo ste na ňu boli presmerovaný pomocou odkazu, mohlo v oboch prípadoch dojsť k chybe. Skontrolujte teda zadanú cestu k webovej stránke. Jedna z možností je, že ste buď vy, alebo osoba, ktorá odkaz vytvorila, niečo zle zadali. Okrem pravopisných chýb a preklepov napríklad skontrolujte, či ste nevynechali či zle neumiestnili dve predné lomítka.
  • Použite na webe funkciu vyhľadávania - Webovej stránky často ponúka vlastnú funkciu vyhľadávania (obvykle ako súčásť svojej domovskej stránky). Zadanie kľúčových slov do vyhľadávania vám môže pomôcť nájsť stránku, ktorú hľadáte.
  • Vymažte medzipaměť prehliadača a súbory cookies - Niekedy sa môže stať, že vám ide na stránky pristupovať z jedného zariadenia (napr. z mobilu), ale na inom (desktope) vám prehliadač vracia kód http 404. V takom prípade môže byť chyba v prehliadači daného zariadenia. Po premazaní medzipamäti prehliadača aj všetkých súborov cookies pre daný web by vám prístup na stránku mal byť umožnený.
  • Skúste stránky, ktoré vám vracajú chybový kód 404 kontaktovať - Pokiaľ nič z vyššie uvedeného nezabralo, ostáva už len kontaktovať osoby zodpovedné za webové stránky, ktoré chcete prechádzať. Prevádzkovatelia webu by vám mali byť schopní poskytnouť aspoň informácie o tom, či hľadaná stránka vôbec existuje. Môže sa totiž stať, že bola presunutá na novú adresu URL. Kontaktné informácie na zriaďovatela webu byste mali obvykle nájsť v pätičke webu, alebo na zvláštnej záložke „Kontakty“.