Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu

Bezpečnejší a rýchlejší web? Aktualizujte PHP!

Skriptovací jazyk PHP je stále najpoužívanejší programovací jazyk súčasnosti, preto sa neustále vyvíja. Vývojárom sú v pravidelných intervaloch poskytované hlavné aj menšie aktualizácie. Vysvetlíme si, prečo byste mali PHP pravidelne aktualizovať, akú rolu hraje oficiálna podpora a ako je možné zmeniť PHP verziu v našej administrácii.

Prečo byste mali aktualizovať verziu PHP

Práca s najnovšou verziou PHP sa odporúča z dvoch dôvodov. Vývojári PHP sa zameriavajú konkrétne na zlepšenie výkonu pri aktualizácii skriptovacieho jazyka. Aktualizácia PHP teda pravdepodobne zvýši výkon vášho webového projektu. Na druhú stranu aktualizované verzie PHP obsahujú aj najnovšie bezpečnostné funkcie. Pre zaistenie dlhodobej ochrany vašej webovej aplikácie sú preto pravidelné aktualizácie celkom nevyhnutné.

TIP: Nepodporované verzie snižujú bezpečnosť servera. Kompletný prehľad o aktuálne podporovaných verziách je k dispozícii na adrese php.net/supported-versions.php

Aktualizovanie verzie PHP má ale aj ďalšie výhody. Keďže upgrade môže zvýšiť rýchlosť načítania vášho webu, zlepší sa aj hodnotenie zo strany vyhľadávača a zároveň uživateľská skúsenosť (UX/user experience) tích, kterí na web pristupujú.

Porovnanie využitia jednotlivých PHP verzií od júla 2021 do januára 2022. Z grafov je dobre vidieť, že PHP 8.1 sa používa už v takmer 10 % všetkých webových projektov len mesiac po jeho vydaní. Dôvod je nasledujúci. Verzia 8.1 neobsahuje žiadne zásadné zmeny a je tak pomerne ľahké z PHP 8.0. upgradovať.

Zdroj: https://stitcher.io/

Aktuálne hlavné vydanie PHP 8.0 bolo vydané 26. novembra 2020. Verzia 8.1 je prvou menšou aktualizáciou generácie 8, ktorá bola sprístupnená až o rok neskôr. Bezpečnostná podpora pre populárnu PHP edíciu 7.3 vypršala 6. decembra 2021, preto byste sa mali teraz zamerať na prechod na PHP 8 alebo aspoň PHP 7.4 (garantovaná podpora zabezpečenia do konca roku 2022).

Využitie verzií PHP vo WordPresse k 18. 1. 2022 Zdroj: https://wordpress.org/

Návod na aktualizáciu

Pokiaľ plánujete upgradovať verziu PHP svojho webového projektu, vytvorte si najprv zálohu, abyste mali funkčnú verziu, ku ktorek sa vrátite v prípade problémov s kompatibilitou. Potom môžete upgradovať PHP bežným spôsobom tak, že si stiahnete požadovanú verziu z oficiálnych stránok a rozbalíte ju do vami zvoleného cielového adresára.

ZonerCloude vám ponúkame v rámci našich multihosting managed serverov jednoduché rozhranie, abyste nemuseli inštalovať aktualizácie ručne. Poďme sa pozrieť, ako na to:

  1. prihláste sa do zákazníckého účtu a v Zozname služieb rozkliknite detail konkrétnej domény.
  2. V pravom menu rozkliknite položku Verzie PHP, vyberte požadovanú verziu a zmeny potvrďte.
  3. Změna verze PHP

TIP: Aktualizácia vašej verzie PHP môže nějakou dobu trvať. Po dokončení inštalácie môžete skontrolovať svoj web a v prípade pochybností prepnúť späť na predchádzajúcu verziu.

UPOZORNENIE: Pre prepínanie PHP verzií je nutné mať server v modely php-fpm. Na novom modely nebude možné používať v .htaccess direktivy "php_flag" a "php_value", tie sa po novom ukladajú do súboru .user.ini. Pre bližšie informácie kontaktujte našu zákaznícku podporu.

Pár slov na záver

Všetky PHP verzie majú obvykle životný cyklus cyklus 3 roky. Po ukončení tohoto cyklu PHP nedostáva žiadne aktualizácie a jeho využívanie nieje bezpečné. Pokiaľ nie ste priamo PHP vývojár, tak by pre vás mala byť každá najnovššia aktualizácia zaujímavá. Prehľad s najnovšími funkciami nájdete na oficiálnych stránkách PHP. PokPokiaľ stále používate zastaralú verziu, upgradujte!