Najvýkonnejšie servery Najvýkonnejšie servery
Dlhodobý víťaz
v porovnávacích testoch výkonu
.

Cloud Server Linux

Nápoveda > Cloud Server Linux
 • Serverová konzole

  Serverová konzola

  Konzola slúži k priamemu spojeniu s Vaším serverom bez nutnosti použitia softwaru ako je Putty, terminál atď. Nájdete ju vo Vašom Centre administrácie pri všetkých Linux serveroch s vlastným root prístupom.

 • Zabezpečení SSH přihlašování

  Zabezpečenie SSH prihlsovania

  Protokol SSH môže okrem mena a hesla používať k prihlasovaniu RSA/DSA/ECDSA kľúče. Identita užívateľa je preukázaná kryptograficky a použitie privátneho kľúče je navyše chránené heslom. Serveru potom svoje meno a heslo neposielate. Zabezpečenie prihlásenia na server je výnimočne dôležité, pretože pri prelomení prihlásenia bude Váš server kompromitovaný a pravdepodobne zavírený.

 • Instalace SSL certifikátu

  Inštalácia SSL certifikátu

  Pre úspěšnú inštaláciu SSL certifikátu podľa návodu potrebujete Linuxové VPS. To si môžete zriadiť za menej ako minutu na Zoner Cloude. Operačný systém nášho modelového serveru je Debian ale návod môžete použiť aj pre deriváty Debianu, ako je napríklad Ubuntu server. Predpokladáme, že na servere už máte nainštalovaný balík s Apachom a balík OpenSSL.

 • Co je to Cloud a proč ho využívat

  Čo je to Cloud a prečo ho využívač

  Cloud hosting používa online virtuálne servery, ktoré je možné podľa potreby vytvárať, modifikovať a mazať. Zdroje, ako sú CPU a pamäť, alokuje cloudovým serverom fyzický server, ktorý ich hostuje a môže byť nakonfigurovaný podľa toho, aký sa zvolí operačný systém a ďalší software. Cloud hosting sa môže použiť pre hostovanie webov, odosielanie a ukladanie emailov, alebo k distribúcii webových aplikácii a iných služieb.

 • Instalace panelů pro správu serveru

  Inštalácia panelov pre správu serveru

  Menej pokročilí užívatelia, ktorí nechcú vykonávať kompletnú správu serverov cez terminál, si môžu ušetriť prácu pomocou tzv. webových administračných panelov. Tie slúžia k vykonávaniu úkonov súvisiacich so správou serveru, ktoré administrátor inak vykonáva manuálne, vo webovom rozhraní. Panely vedia spravovať webové servery, užívatelské účty, databázy, FTP, DNS a podobne.

 • Instalace FTP serveru Proftpd

  Inštalácia FTP serveru Proftpd

  FTP server je služba pre prenos dát na server. Používa sa pre nahrávanie súborov webových prezentácii a CMS systémov. Služba používa prihlásenie menom a heslom a je častým cieľom útokov na servery. Po prelomení hesla môže útočník na Váš server nahrať malware a dostať ho do stránok. Zabezpečenie SSL certifikátom, ktoré je v návode uvedené, nemusí byť dostatečné, pretože útočníci heslo môžu prelomiť.

 • Seznámení a konfigurace s Apache

  Základná konfigurácia Apache

  Apache HTTP Server je softwarový webový server s otvoreným kódom pre GNU/Linux, BSD, Solaris, Mac OS X, Microsoft Windows a ďalšie platformy. V súčasnej dobe dodáva prehliadač na celom svete väčšinu internetových stránok (Wikipedia). Pokiaľ sa rozhodnete na svojom servery prevádzkovať webové stránky, bude Apache logická voľba.

 • Základy práce s SSH

  Základy práce s SSH

  Prihlásenie na Váš server pomocou SSH protokolu sme prebrali v prvom návodu. Pre pripomenutie si zopakujeme základné informácie. Pre prácu s SSH nepotrebujete na Linuxu a Mac OSX žiadny dodatečný software, môžete použiť terminál systému. Vo Windows SSH klienta potrebujete a doporučujeme program PuTTy. V (emulátore) terminálu sa na server pripojíte príkazom ssh root@IPserveru.

 • První kroky s novým linuxovým serverem

  Prvé kroky s novým linuxovým serverom

  Váš nový linuxový server je pripravený a čaká, až sa k nemu pripojíte. V návode si ukážeme prvé kroky v jeho správe. Linuxový server postráda grafické prostredie (GUI), na ktoré ste zvyknutý z desktopových operačných systémov. Ku svojej práci ho nepotrebujete a všetko dokážete nastaviť cez terminál. Pripojenie k serveru prebieha cez protokol SSH. Na server sa pripojujete pomocou prístupových údajov správcu, ktoré ste od Zonercloudu obdržali.

 • Výběr varianty a HW parametrů - Linux server

  Výber varianty a HW parametrov - Linux server

  Nie vždy je jednoduché pre Vaše účely jednoznačne určiť vhodnú variantu služby Cloud Server. Pred samotným objednaním VPS serveru je potreba si zvoliť jeho správnu variantu nie len z hľadiska výkonu, ale aj z pohľadu administrácie, SW licencii a ďalších možností nastavenia serveru. Všetko je dané predovšetkým náročnosťou prevádzkovaných aplikácii, počtom webových projektov a ich návštevnosťou.